ÜlkeKültür.com

Özel bankalarda ticari kredi arzı neredeyse durdu: Faizler, yüzde 70’lere ulaştı

0 126

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine nazaran regülasyonlarla bunalan bankacılık sektöründe ticari krediler durma noktasına geldi. Bankaların seçim meçhullüğü nedeniyle ikinci cins seçimleri öncesinde kredi arzı neredeyse durma noktasına gelmiş ve faiz oranları da üst taraflı hareket etmişti. Seçimden sonra ise kimi bankalar faiz oranlarında ayarlamalar yaptı. Ticari kredi faizleri bu durumdan daha fazla etkilendi.

Bu hafta ise bankacılık kesimi kaynaklarına nazaran bazı özel bankalar uzun vadeli ticari krediyi ya durdurdu ya da yıllık yüzde 60-70’e varan çok yüksek faiz oranları vermeye başladı. Bankacılık bölümü kaynakları özel bankaların “kredi vermiyoruz” dememek için 1-1.5 ay vadeli spot kredilere yöneldiğini belirterek, bu alanda vade yapısı nedeniyle risk düşük olduğu için çok da yüksek faiz oranlarının konuşulmadığını, makul oranların uygulandığını vurguladı.

Uzun vadeli kredi talepleri ise ekseriyetle karşılanmıyor. Bunu “fiyatlama yapılamaması” olarak yorumlayan bankacılık dalı kaynakları piyasada çok yüksek faiz oranları dolaştığını da vurguladı. Kamu bankalarının ise daha düşük faizli ticari kredi kullandırımına devam ettiğini söyleyen bankacılık dalı kaynakları, kamu bankalarında ise limitlerin uygulandığını belirtti.

Kaynaklar ticari kredide bankalara yönelik regülasyonlar devam ettiği sürece faiz oranlarında yükselişin süreceğini belirtirken 70 bin liranın üzerinde kredi kullanımının kısıtlı olduğunu çok ısrarlı talep durumunda ise aylık faizin yüzde 7’yi aştığını lisana getirdi.

10 Mart öncesi özel ve yabancı mevduat bankalarında yaklaşık aylık yüzde 2,76 olan gereksinim kredi faizleri birinci cins öncesinde yüzde 3,99, birinci çeşidin çabucak sonrasında yüzde 4,49’a çıkmış, ikinci çeşit öncesindeki haftada ise yüzde 4,99’a çıkmıştı. Bu haftaya ise birtakım özel bankalar yaklaşık 1 puanlık faiz indirimiyle girdi ve gereksinim kredi faizini aylık yüzde 6’ya kadar çıkardı. Böylelikle yıllık kolay faiz yüzde 72’ye dayanmış oldu. 14 Mayıs öncesi özel ve yabancı mevduat bankaları ortalama yıllık kolay faiz yüzde 47,88 düzeyinde iken artık yıllık faiz yüzde 72’ye geldi. Ve bu yalnızca seçimin iki çeşidi müddetince faiz oranlarının 24.12 puan yükseldiğini ortaya koydu.

Yılbaşında ise şimdi muhtaçlık kredi faizlerinde menkul değer uygulaması yokken özel ve yabancı mevduat bankaları aylık yüzde 2,69 yıllık kolay faizde yüzde 32,28 düzeyinde muhtaçlık kredisi kullandırıyordu. İkinci tıp sonrasında haftanın birinci gününde yüzde 72’ye çıkan yıllık muhtaçlık kredisi faizi böylelikle yılın birinci 5 ayında yaklaşık 40 puanlık bir artış gerçekleşti.

Ekonomim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/