ÜlkeKültür.com

Bankalar KKM’de prim ödemeyi durdurdu

0 149

Bankacılık kaynaklarına nazaran, kimi bankalar dövizden TL’ye dönen KKM hesaplarına önden prim ödeme uygulamasına son verdi.

Bazı bankalar dövizden TL’ye dönmek için açılan yeni kur muhafazalı mevduat (KKM) hesaplarına önden prim ödeme uygulamasına son verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bankalardan istediği döviz hesaplarının TL’ye dönüşüm gayelerini yakalamaya çalışan bankalar, mevduat sahiplerini dövizden vazgeçirmek için KKM hesaplarına yüksek faiz vermeye başlamıştı.

Faiz üst sonunun kaldırılması ve siyasetlerden duyulan tasalarla birlikte faizlerde yaşanan artış KKM’ye ilgiyi de artırdı. KKM 7 haftada 32.6 milyar dolar artışla 121.4 milyar dolara ulaştı.

Tüm bunlara ek olarak bankalar belli fiyatın üzerinde açılan dövizden TL’ye dönüşüm KKM hesaplarına döviz talebinin rekor kırdığı seçim periyodunda nakit prim ödemeye de başlamıştı.

Bankalar TCMB’nin belirlediği dönüşümü tutturamazlarsa ceza niteliğinde yükümlülüklerle karşı karşıya kaldıklarından tahvil almak yerine KKM hesaplarına prim ödemeyi göze alabiliyorlar.

“BİLANÇOLAR AÇISINDAN DAHA SAĞLIKLI”

Reuters’ın görüştüğü dört kıdemli bankacı, bankaların kimilerinin dünden itibaren, kimilerinin ise bugün prestijiyle prim ödemelerine son verdiklerini söz etti.

Bir bankacılık kaynağı, “Rasyoları tutturmak için yapılan bu uygulamalar bilançolar açısından çok sıhhatsiz tesir yaratıyor. Seçim sonrası bu rasyoların uygulanıp uygulanmayacağı bile belirli değilken bankaların önden prim ödemeli bu kadar yüksek faiz vermesi yanlışsız değildi. Sona ermesi bilançolar açısından daha sağlıklı oldu.” diye konuştu.

Bankacılar KKM hesapları için verilen faizlerin ise hafif gerilemesine karşılık yüksek seviyede seyretmeye devam ettiğini belirtti.

BDDK datalarına nazaran, 31 Mart prestijiyle 88.8 milyar dolar olan KKM 19 Mayıs haftası prestijiyle 121.4 milyar dolara yükseldi.

KKM, 524.7 milyar dolar büyüklükteki döviz ve TL mevduatın artık değerli bir kısmını oluşturuyor. Önümüzdeki devirde her hafta 10 milyar dolara ulaşması beklenen KKM itfaları piyasalarda yakından takip ediliyor.

patronlardunyasi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!