ÜlkeKültür.com

“Kum pilleri” insanlığın aradığı tahlil olabilir mi?

0 0

Dünya’nın dört bir yanında güç maliyetleri artıyor ve hükümetler yenilenebilir güç kaynaklarına büyük yatırımlar yapıyorlar. Rüzgar, güneş ve hidroelektrik tekniği ile teorik olarak sınırsız güç üretmek mümkün olsa da, üretilen bu enerjiyi depolama büyük sorun teşkil ediyor. Bu nedenle de güç depolama meselesinin tahliline yönelik, pil teknolojisine büyük araştırma bütçeleri ayrılıyor.

Önerilen yeni bir formül, “kum pili” olarak isimlendiriliyor. Enerjiyi ısı formunda devasa kum depolarında biriktirmeyi hedefleyen teknoloji, rüzgar ve güneşten elde edilen enerjiyi gerektiğinde ısı formunda yaymak üzerine çalışıyor. Bir kum pili 8 megavat saat güç depolayabiliyor ve istendiğinde 200 kilovat güç verebiliyor. Enerjiyi aylar boyunca depolama kapasitesine de sahip.

Teknolojinin mucidi Polar Energy firması yaptığı açıklamada, “Ana gayemiz fazla ölçülerde rüzgar ve güneş gücünü depolayacak bir kapasite yaratmak” dedi ve devam etti: “Isı formunda depolanacak olan bu güç meskenleri ısıtmak, türbinleri döndürmek için buhar elde etmek yahut fosil yakıtlara bağımlı sanayilere alternatif güç kaynağı oluşturmak için kullanılabilir.

Enerjiyi ısı olarak depolamak yeni bir fikir değil, fakat kumda depolamak epeyce verimli bir tahlil olabilir. Kumun kaynama noktası kıymetli ölçüde daha yüksek ve misal boyuttaki bir su deposundan çok daha fazla güç depolayabiliyor.

Şirketin halihazırda Finlandiya’nın batısındaki Kankaanpää isimli küçük bir kasabada inşa edilmiş büyük bir kum pili var ve burada konutların ve mahallî bir yüzme havuzunun ısıtılmasına yardımcı oluyor. 7 metre yüksekliğindeki batarya 110 ton kum içeriyor. Güç gerektiğinde, hava kuma yakın hareket eden borulardan akıyor ve ısınıyor, burada ya ısıtma sağlıyor ya da bir türbini çalıştırmak için suyu buhara dönüştürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya