ÜlkeKültür.com

Bu hafta %7 kayıp veren Brent petrol, son bir ayın en düşük düzeyine indi

0 0

Investing.com – Brent petrol bugün %1 üzerinde kayıpla 88,50 dolar altına gerileyerek son bir ayın en düşük düzeyini gördü. Haftalık kayıp ise %7’yi aştı

Göstergelerdeki zayıflık petrolü baskılıyor

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de ekonomik aktivitenin yavaşlaması ve salgında olay sayısının artması bu hafta petrol üzerindeki baskıyı artırdı.

Çin hükümeti covid hadiselerinde karantina müddetini düşürdü ve seyahatlerdeki kısıtlamayı da kaldırdı. Bu karar daha fazla uçuş ve buna bağlı yakıt harcaması oluşturacağı beklentisiyle petrolde hafta başında yükseliş sağladı. Fakat fiyat 96 dolar üzerinde satışla karşılaştı.

Piyasalar faizlere odaklandı

ABD’de enflasyondaki gerilemeye bağlı daha düşük oranlı faiz beklentisi bu hafta içinde piyasaları yükseltti, lakin petrole istenen dayanağı sağlayamadı. Zira finansal piyasalar faiz fiyatlaması yaparken gerçek piyasalarda yavaşlayan faaliyetler öne çıktı.

Çin’de hadiselerin tekrar yükselişe geçmesi, tekrar kısıtlamaların devreye alınabileceği tarafında petrol negatif fiyatlamaya neden oldu.

Brent fiyatında 18 Ekim’de görülen 87,60 dolar düzeyi en yakın dayanak olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya