ÜlkeKültür.com

Konutta ağır talep periyodu bitti

0 0

Ev fiyatlarındaki sert yükseliş, konut yatırımının yabancılar açısından da cazibesini yitirmesine yol açıyor. Savaş nedeniyle ülkesinden ayrılan Rus ve Ukraynalılar hariç yabancıya yapılan konut satışındaki yıllık düşüş yüzde 40’ı buldu.

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, konutta ağır talep periyodunun bittiğini söyledi.

Merkez Bankası’nın (MB) yayımladığı konut fiyat endeksine nazaran, Türkiye’de konut fiyatları ağustosta yıllık yüzde 184,6 artış kaydetti. İstanbul’daysa fiyatlar yüzde 210,8 arttı.

MB bilgilerine nazaran konutların metrekare fiyatı ülke genelinde 836 doları, İstanbul’da 1360 doları geçti. Bu durum satın almalarda Türk Lirası’nın değersizliğinden yararlanan yabancıları bile zora soktu.

Sektör temsilcilerine nazaran, bu nedenlerle son aylarda yabancıların birinci el konut alımları yaklaşık yüzde 40 azaldı. Yabancıların ikinci el konut alımlarında da tıpkı oranlarda artış olduğu belirtiliyor.

TÜİK’in 2021-2022’de yabancıya konut satışları karşılaştırıldığında, -Ruslar ve Ukraynalılar hariç- bilhassa yılın ikinci yarısından sonraki düşüş ivmesi göze çarpıyor.

Bloomberg HT’den Begüm Işık Alkış’a konuşan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Konut fiyatları çok arttı, bir yıllık vakit zarfında üç kat artış yaşandı. Bu ister istemez yabancılar için de bir artış. Konut fiyatlarındaki artış yabancılar için de bir motivasyon kaybına yol açıyor olabilir” dedi.

‘Rusya tesiri olmasa durum kötüleşebilir’

Rusya tesiri olmasa tablonun daha vahim olabileceğini söyleyen Yönel Maya, “Rusya’nın geçen yıllardaki satış ortalamalarına bakıldığında, 800 adetlerden 2023 adetlere çıkan bir satış yapılmış. Rusya tesiri ile 5 bin 400 bandına çıkmak bir muvaffakiyet zira toplam içindeki hissesi yüzde 5’lere gelmiş durumda” dedi.

Konutta ağır talep periyodu bitti

Rusların evvelden de ilgisinin olduğuna değinen İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa ise savaşın tesirinin en çok kiralıklarda görüldüğünü belirtti.

Yoğun talep periyodunun bittiğine işaret eden Aşa, “Satışları adet bazında ele almak lazım. Yüzdesel olarak bakmak aldatıcı olabiliyor” diyor.

Diken

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya