ÜlkeKültür.com

Teknoloji dünyasında yaşanan “işçi kıyımı” dalgasına artık de Google katılıyor

0 0

Zorlu piyasa kaidelerinde teknoloji devleri büyük çaplı işten çıkarmalarla sarsılmaya devam ederken, Google’ın performansı düşük 10.000 çalışanı işten çıkarmayı amaçlayan yeni bir sistem geliştirdiği bildiriliyor.

Şirket, yöneticilere düşük performans gösteren binlerce çalışanını gelecek yılın başından itibaren işten çıkarma gücü verebilecek yeni bir performans idare sistemi getirmeyi planlıyor. Bu yapıya nazaran, yöneticilerden Alphabet (Google’ın ana şirketi) işgücünün %6’sını (alışılmış %2’lik oranın aksine) makûs performans gösterenler olarak sınıflandırmaları istenecek. Bu sayı yaklaşık olarak 10.000 çalışana denk geliyor.

Sonrasında, yöneticilerinden düşük performans notu alan çalışanlar işten atılacak. Ayrıyeten, derecelendirmeler teşvik ve pay senedi mükafatlarını vermeyi durdurmak için de kullanılabilir.

İngiliz milyarder yatırımcı Christopher Hohn, Alphabet’e yazdığı bir mektupta şirketin çalışan sayısının geçmişteki işe alım modellerine kıyasla çok olduğunu ve bu nedenle mevcut iş durumunu karşılamadığını savundu. Ayrıyeten, çalışanlara öteki teknoloji devlerindeki meslektaşlarına nazaran çok daha fazla ödeme yapıldığından ve şirketin daha az sayıda yüksek fiyatlı profesyonelle bile gereğince yönetilebileceğinden şikayet etti. Hohn bu mektubu, 6 milyar dolar kıymetinde Alphabet payına sahip bir hedge fon olan TCI ismine yazdı.

Bu ayın başlarında, Amazon’un ekonomik karışıklığın ortasında binlerce çalışanını işten çıkarmaya hazırlandığına dair haberler vardı. Facebook’un sahibi Meta da dünya çapında 11.000’den fazla çalışanını toplu işten çıkaracağını duyurdu. Elon Musk’ın Twitter çalışanlarının yarısını işten çıkarttığı da son devirde sıklıkla manşetlere yansımıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya