ÜlkeKültür.com

AB, Rus petrolüne 65-70 dolarlık fiyat hududu getirmeyi düşünüyor

0 88

Avrupa Birliği, Bloomberg haberine nazaran, Rus petrolünde varil başına 65 ila 70 dolar ortasında bir fiyat hududunu tartışıyor. Bu, G7 fikri birinci önerdiğinde beklenenden daha cömert olacak bir düzey.

Söz konusu fiyat, Rusya’nın üretim maliyetinin çok üzerinde ve birtakım ülkelerin istediğinden daha yüksek. Rusya zati ham petrolünü indirimlerle sattığından, yüksek bir sonun ticaret üzerinde asgarî tesiri olabilir.

Bazı yorumcular, birinci olarak ABD tarafından önerilen  fiyat sonu planı hakkında aylarca süren tartışmalardan sonra, G-7 ülkelerinin 65-70 dolar aralığında bir sayıya karar vermelerinin beklendiğini söyledi. Fakat birtakım AB diplomatları, önerilen düzeyin çok yüksek olduğunu söyledi. Teklif aralık, işgalden evvelki tarihi ortalamayla uyumlu.

AB büyükelçileri, hudut sistemini ve önerilen fiyat düzeyini onaylamak maksadıyla çarşamba günü bir ortaya geliyor. Şayet yaparlarsa, AB ve G-7’nin çarşamba günü fiyat sonu düzeyini açıklaması bekleniyor. Sınırlamanın onaylanması için tüm üye devletlerin dayanağına gereksinim var.

Petrol fiyatları, Bloomberg’in önerilen fiyat aralığını bildirmesinin akabinde düştü. Hudut mevcut indirim düzeylerine yaklaşırsa, Rusya her zamanki kadar iş yapmaya devam edebilir.

Fiyat hududunun hedefleri her vakit meçhuldü: ABD, Moskova’nın gelirini azaltırken Rus petrolünün akmaya devam etmesini sağlamak istedi. AB yaptırımları başlangıçta Vladimir Putin’in savaş makinesinin gelirini azaltmaya odaklanmıştı. Sıkı müzakere edilen sonun sonucu, yaklaşmakta olan AB yaptırımlarının tesirini yumuşatmak oldu.

Sulandırılmış planı telafi etmek için, Polonya ve Baltık ülkeleri de dahil olmak üzere bir küme AB ülkesi, Rusya’ya mümkün olan en kısa müddette yeni bir AB yaptırım paketi için bastırıyor.

Fiyat üst sonu, şirketlerin Rus petrolünü dünyanın rastgele bir yerine taşımak için gereken sigorta, aracılık ve mali yardım üzere nakliye ve hizmetleri sağlamalarını, petrol kararlaştırılan eşiğin altında satılmadığı sürece yasaklayacak. G-7 tarafından yönlendirilen hudut planının iki gayesi var: global fiyat artışlarından kaçınmak için Rus petrolünün akışını sürdürmek ve tıpkı vakitte Moskova’nın gelirlerini sınırlamak.

AB ayrıyeten, üst hudut mevzuatının en son sürümüne bir dizi ödemesiz devir eklemeyi önerdi ve nakliye kararları üzerindeki cezaları kıymetli ölçüde daralttı.

En son teklif, bloğun en son yaptırım paketinde ortaya konan sonun çeşitli ögelerini, Rus petrolünü fiyat hududunun üzerinde taşıyan gemilere süresiz kısıtlamalar getirebilecek olanlar da dahil olmak üzere kolaylaştırıyor. Bu gemilerdeki cezalar artık 90 günlük bir mühlet ile hudutlu olacak ve yalnızca Rus petrolü için geçerli olacak.

Blok ayrıyeten, Bloomberg tarafından görülen bir evraka nazaran, kapağın tanıtımına 45 günlük bir geçiş eklenmesini önerdi. Önerilen ödemesiz müddet, petrol yaptırımlarının yürürlüğe gireceği tarih olan 5 Aralık’tan evvel yüklenen petrol için geçerli olacak ve AB’yi daha evvel ABD ve İngiltere tarafından ilan edilen bir unsura uygun hale getirerek 19 Ocak’a kadar boşaltılacak.

Çoğu G-7 ülkesi ve AB, bu yıl Rus ham petrolü ithalatını durdurmayı planlıyor. Rafine petrol eserlerine ait kararlar, bu fiyatlara bir hudut da dahil olmak üzere, şubat ayında yürürlüğe girecek.

Bloomberg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/