ÜlkeKültür.com

Euro Bölgesi’nden sonunda bir güzel haber: Euro Bölgesi PMI endeksinde artış

0 1

S&P Global’e nazaran Euro Bölgesi bileşik PMI endeksi beklentilerin bilakis 47,3’ten 47,8’e artarak bölgedeki ekonomik daralmanın zayıfladığına işaret etti.  Enflasyondaki düşüş beklentisine bağlı  Euro Bölgesi’nde daralmanın 2023 içine sarkması kaçınılmaz görünüyor. Ancak yeni bir güç şoku olmazsa bölgede beklenen sakinlik son PMI verisine nazaran korkulduğu kadar sert olmayabilir.

Avrupa’nın en büyük iktisadı olan Almanya’da, fabrikalardaki satın alma yöneticileri, sarf materyallerinin mevcudiyetinde bir güzelleşme ve girdiler için daha kısa teslimat müddetleri olduğunu bildirdi. Özel dal üretimi üst üste beşinci ay boyunca küçülmeye devam etti ve Fransa Şubat 2021’den bu yana birinci daralmasını gördü.

Euro bölgesi için bilgiler, S&P Global’e nazaran, gayri safi yurtiçi hasılada üç aylık bazda %0,2’nin biraz üzerinde bir düşüşle dengeli.

‘Şiddetli Gerileme’

S&P Küresel ekonomisti Chris Williamson, “İmalatın telaş verici derecede şiddetli bir gerileme içinde kaldığı ve hizmet dalı faaliyetinin de hala ağır baskı altında olduğu açık” dedi. “Bu nedenle bir sakinlik beklenen görünüyor, lakin en son datalar gerilemenin ölçeğinin daha evvel korkulan kadar şiddetli olmayabileceğine dair umut veriyor.”

İngiltere endeksi de özel dal faaliyetlerinde devam eden bir daralma gösterdi, fakat okumadaki hafif yükseliş 48.3’e varması ekonomistlerin beklediği 47.5’e düşüşten daha yüksekti. S&P Küresel, İngiltere iktisadının resesyonda olduğu ve gerilemenin gelecek yıla yanlışsız kötüleşmesinin beklendiği konusunda uyardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya