ÜlkeKültür.com

Kameraya yakalandı: Mars’ta Güneş tutulması işte bu türlü görünüyor

0 0

Dünya’daki güneş tutulmaları yuvarlak imajlardan oluşur. Güneş yuvarlaktır; Ay yuvarlaktır. Mars’ta ise durum biraz daha farklı üzere gözüküyor.

NASA’nın Perseverance keşif aracı, kızıl gezegenin patates biçimindeki ayı Phobos güneş diskinin sistemsiz bir kısmını kapatarak güneşi kestiği bir güneş tutulmasının manzaralarını yakaladı.

Uzay meraklıları tutulmayı keşif aracı tarafından 18 Kasım’da çekilen ham imajlarda gördüler. Gezegen bilimcisi Paul Byrne, imgeyi “bir göze” benzetti.

Görüntü işleyici Kevin Gill, çekimleri Phobos’un güneş boyunca hareket ettiğini gösteren kısa bir görüntüde bir ortaya getirerek Dünya’daki bizlere, Mars yüzeyinde bir tutulmanın nasıl görüneceğine dair güzel bir fikir verdi.

Phobos, Mars’ın yörüngesindeki iki uydudan biri. Yüzeyi kraterler ve oluklarla dolu ve en geniş yeri yalnızca 27 kilometre. Bu ay, muhtemelen bir gün gerilimden yok olmasına yol açacak bir yolda Mars’a hayli yakın bir yörüngede dönüyor. Lakin bu yok oluş muhtemelen milyonlarca yıl sonra gerçekleşecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya