ÜlkeKültür.com

FTX nasıl çöktü? Kurucusu açıkladı

0 0

Investing.com – FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried borsa çalışanlarına yazdığı mektupta hem özür diledi hem de borsanın neden çöktüğünü açıkladı.

Dün Sam Bankman-Fired tarafından FTX çalışanlarına gönderilen mektup, basına yansıdı. Block’un haberine nazaran Bankman-Fried, kaleme aldığı yazıda FTX’in çöküşünün bir dizi olumsuzluğun bir ortaya gelmesiyle gerçekleştiğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su, sürecin Terra ekosisteminin çöktüğü Mayıs ayında başladığını, bu olayı kredilerin temin edilememesinin takip ettiğini ve son olarak kullanıcıların toplu fon çekim taleplerinin şirketinin sonunu getirdiğini lisana getirdi. Bu aksiliklerin yanında bir itirafta bulunan Fried, şirketin zayıf marj ve risk idaresinin FTX’in iflasa sürüklenmesinde katkısı olduğunu lisana getirdi.

FTX’in çöküş sürecini ayrıntılı halde aktardı

Bankman-Fried, yılın ikinci yarısında FTX’in 60 milyar dolarlık teminatına karşılık 2 milyar dolar borcu ile sağlam bir finansal yapıya sahip olduğunu söyledi. Lakin kripto piyasasındaki sert çöküşle birlikte şirketin teminat kıymeti süratle eriyerek yarıya düştü. Bu ortada piyasadaki olumsuz ortam şirketin maliyetlerinin artmasına neden oldu ve FTX’in borçları, kısa müddette 8 milyar dolara kadar yükseldi. 

Kasım ayına girildiğinde ise borsanın teminatı, 17 milyar dolara kadar çekilmişti. Bankman-Friead, “saldırı” olarak isimlendirdiği olayın yaşanmasının akabinde süratli çekim talepleriyle teminatı ölçüsünün 9 milyar dolara kadar gerilediğini aktardı.

Diğer yandan Bankman-Fried’in FTX’in çöküşünü detaylandırdığı açıklamasında borsanın bağlı şirketi Alameda Research’e aktarıldığı tez edilen müşteri fonlarından bahsetmemesi dikkat çekti. Ayrıyeten FTX’in eski CEO’su açıklamada müşterilere ilişkin kripto paraların tıpkı formda kalması gerekirken neden daha az likit olan kripto varlıklarla desteklendiği konusuna da değinmedi.

İflas kararını baskı altında aldığını söyledi

Sam Bankman-Fried, son olarak yaşananlar konusunda çok üzgün olduğunu söyleyerek iflas kararının kendisine ilişkin olmadığını ve bu kararı, ağır baskı altında aldığını söyledi. 11 Kasım tarihinde iflas müracaatıyla birlikte istifa eden Bankman-Fried’ın şu an FTX ile bir irtibatı bulunmuyor. Yazdığı mektubu ise şirketin Slack hesabına erişimi olmadığından öteki bir çalışan aracılığıyla ilettiği biliniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya