ÜlkeKültür.com

İngiltere iktisadı, Ekim ayında özgür düşüşten kurtulsa da şimdi toparlanamadı

0 52

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Yeni Başbakan Rishi Sunak idaresinde ortodoks maliye siyasetine geri dönülmesinin, enflasyon ve faiz oranlarındaki yükselişle ilgili dehşetleri azaltmasıyla İngiltere’nin ekonomik faaliyetlerindeki özgür düşüş Kasım ayında durdu.

Bununla birlikte S&P Global’in aylık anketi; özel dal şirketlerine verilen yeni siparişlerin, yaklaşık iki yılın en büyük düşüşünü yaşaması nedeniyle önümüzdeki aylara ait görünümün kasvetli olmaya devam ettiğini söyledi.

S&P Çarşamba günü yaptığı açıklamada Mart ayından bu yana düşüş eğiliminde olan bileşik satın alma müdürleri endeksinin (PMI), Ekim ayındaki 48,2 puan iken Kasım ayında 48,3’e yükseldiğini belirtti. İmalat ve hizmet için PMI kıymetleri değişmeyerek sırasıyla 46,2 ve 48,8 olarak gerçekleşti. Genel olarak 50’nin altındaki bir endeks kıymeti faaliyetlerin düştüğünü gösterir. S&P’nin İngiltere’ye ilişkin imalat PMI bedeli, dört aydır bu düzeyin altında seyrediyor.

S&P, endekslerdeki istikrarın iş dünyasındaki gelişmelerden çok bilhassa siyasi istikrara ait beklentilerdeki güzelleşmeden kaynaklandığını belirtti. İş dünyasındaki şartlar, son aylara kıyasla daha yavaş bir süratte da olsa kötüleşmeye devam etti.

S&P, “Bazı firmalar, arz meşakkatinin daha az yaşandığını, bunun da Kasım ayında üretim hacimlerinin desteklenmesine yardımcı olduğunu belirtmiştir.” dedi.

S&P ekonomisti Chris Williamson, şirketin son iki aylık anketinin, cari çeyrekte gayri safi yurt içi hasılada %0,4’lük bir düşüşle dengeli olduğunu ve ülkenin, yaz aylarında başlayan ufak bir düşüşün akabinde teknik resesyon tarifini karşılama yolunda ilerlediğini söyledi.

Williamson, “İleriye dönük göstergeler, bilhassa de mal ve hizmet talebindeki giderek artan düşüş, yeni yıla girerken daralmanın derinleşeceğine işaret ediyor.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/