ÜlkeKültür.com

İktisattaki belirsizlik daha fazla yönetilemez… Yeni yol haritası bekleniyor

0 105

Çifte kur, ikili faiz finansal sistemi tehdit ederken, yeni yol haritasının ivedilikle netleşmesi gerektiğini belirten uzmanlara nazaran iktisattaki belirsizlik daha fazla yönetilemez.

Türkiye pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi için ikinci defa sandığa giderken, piyasaların gözü kulağı da sandıktan çıkan sonuçta ve yeni kurulacak olan hükümetin iktisat siyasetlerine yönelik vereceği iletilerde olacak. Kamunun döviz kuru, piyasa faizini denetim etmeye yönelik izlediği mevcut para siyaseti, ticari hayatı da olumsuz bir biçimde etkilerken piyasada faizler son 20 yılın doruğuna çıktı.

Çifte kur, ikili faiz, kredi şartlarında zorluklar, finansal sistemi her geçen gün daha da tehdit ederken, ekonomistler seçim sonrası yol haritasındaki belirsizliğin bir an evvel ortadan kalkması gerektiğine dikkat çekiyor.

SESSİZ KALMAYI SEÇTİLER

Öztürk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘faizleri düşürmeye devam edeceğiz’ açıklamasını tekrarlaması dışında iktisat idaresinden piyasalara taraf verecek açıklamalar gelmediğine işaret etti. İktisatçı Prof. Dr. Burak Arzova ise iktidarın seçim sonrası mevcut siyasetlere devam edileceği istikametindeki telaffuzlarının mümkün olmadığını, iktisat ;olitikalarında sert bir U dönüş beklediğini beliterek, “Kur Muhafazalı Mevduat’tan (KKM) çabucak çıkış mümkün değil lakin sistem sürdürülebilir olmadığı için mevcut poltikalardan kademeli bir çıkış olacaktır. Bu nedenle bu süreçte sessiz kalmayı seçtiler” dedi.

Piyasalarda itimat tekrar kazanılmalı

Yabancı yatırımcıyı çekmek için piyasa inancını tekrar kazanmak gerektiğini vurgulayan uzmanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, döviz kurunun sıkı denetimine ve enflasyona karşın büyümeyi desteklemek için faiz indirimlerine dayanan alışılmadık iktisat modelinin sürdürülemez olduğunu savunuyor. Ekonomistler, ortodoks bir siyaset değişikliği olmadan lirayı ve kredileri desteklemek için alınan tüm tedbirlerin hudutlu bir alanı kaldığına dikkat çekiyor.

Millet İttifakı’nın ‘kadroları ve politikaları’ net

Doç. Dr. Hakkı Öztürk, “Buradaki sorun ve belirsizlik şayet Erdoğan devam ederse nasıl bir iktisat idaresi olacak, isimler kimler olacak aşikâr değil. Her ne kadar yeni iktisat modelinin devam edeceği söylense de, tüm uzmanlar bunun sürdürülemeyeceğinin farkında. Hasebiyle da iktisat siyasetlerinin nasıl olacağıyla da ilgili önemli belirsizlik var. Öte yandan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kazandığı takdirde, iktisat takımları ve uygulayacağı iktisat siyasetleri büyük oranda belirlenmiş durumda” değerlendirmesini yaptı.

sozcu.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom