ÜlkeKültür.com

Hayalet adanın kısa süren macerası: Bir anda ortaya çıktı, bir anda kayboldu

0 142

2015 yılında bir su altı volkanı patladığında, Hunga Tonga Hunga Ha’apai adası okyanusta ortaya çıktı ve yeni bir adanın doğuşuna şahit olduk. Lakin o vakitler bu adanın süratli yaşayıp genç öleceğini kimse kestirim etmiyordu. Adanın ortaya çıkmasından 2022 yılında batmasına kadar yalnızca yedi yıl geçti. Fakat bilim insanlarından oluşan bir takımın yeni adayı ömür belirtileri için taramak için kâfi vakti oldu.

Okyanusta ortadan kaybolan ve “hayalet ada” olarak da isimlendirilen ada üzerinde çalışan CIRES doktora öğrencisi Nick Dragone yaptığı açıklamada, “Bu tıp volkanik patlamalar dünyanın her yerinde meydana geliyor, fakat çoklukla ada oluşturmuyorlar” diyor ve devam ediyor: “Elimizde inanılmaz derecede eşsiz bir fırsat vardı. Daha evvel hiç kimse bu tıp bir ada sistemindeki mikroorganizmaları bu kadar erken bir evrede kapsamlı bir biçimde incelememişti.

Yepyeni bir adayı inceleme fırsatı, Dragone ve meslektaşlarına, bitkiler ve hayvanlar ortaya çıkmadan evvel bile bir ekosistemin gelişiminin birinci basamaklarını inceleyebilecekleri “benzersiz bir doğal laboratuvar” sağlamıştı. Mikroskobik ada sakinlerini topladılar ve daha sonra DNA dizilimi kullanılarak tahlil edilen toprak örnekleri aldılar.

Dragone, “Beklediğimiz şeyi görmedik” dedi ve devam etti: “Bir buzul geri çekildiğinde bulabileceğiniz organizmaları ya da siyanobakterileri, daha tipik erken kolonileştirici cinsleri göreceğimizi düşünmüştük, lakin bunun yerine sülfür ve atmosferik gazları metabolize eden eşsiz bir bakteri kümesi bulduk.

Adanın volkanik kökenleri, patlamalardan doğan adalarda çok yaygın olan sülfür ve hidrojen sülfür gazını yemeyi seven mikropları açıklıyor. Bu nedenle mikrobiyal ekosistemler çoklukla hidrotermal bacalar, kaplıcalar ve öteki volkanik bölgeler üzere emsal yerlerde bulunan canlıları içeriyor.

Hunga Tonga Hunga Ha’apai adası nasıl yok oldu?

Hunga Tonga Hunga Ha’apai üzerinde çalışmak bilim insanları takımı için heyecan verici ve eşsiz bir maceraydı. Lakin bu macera uzun sürmedi. Denizden birinci yükselişinden yedi yıl sonra ada, kendisini var eden şey tarafından yok edildi: Yeni bir volkanik patlama.

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai volkanı 15 Ocak 2022’de patladı ve stratosfere 146 milyar kilogram su püskürttü. Bu ortada, Dragone ve meslektaşlarının üzerinde çalıştığı adayı da yok etti. Dragone, “Adanın ayakta kalacağını düşünüyorduk” diyor ve ekliyor: “Hatta volkanın patlamasından bir hafta evvel adaya yeni bir keşif gezisi planlamaya başlamıştık.

Dragone kelamlarını şöyle tamamlıyor: “Adanın yok olması elbette bizi hayal kırıklığına uğrattı fakat artık adalar oluştuğunda neler olduğuna dair pek çok öngörümüz var. Şayet bir ada daha oluşursa, oraya gidip daha fazla data toplamayı çok isteriz. Nasıl çalışacağımıza dair bir oyun planımız var artık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom