ÜlkeKültür.com

Fed’in faiz kararıyla ilgili beklentiler değişirken altın yükselişte

0 140

Investing.com – Perşembe günü altın fiyatları yükselerek Fed’in Haziran ayında faiz oranlarını sabit tutacağı tarafındaki bahislerin tekrar canlanmasıyla, iki ayın en düşük düzeylerinden toparlanmaya devam etti. ABD borç tavanını yükseltecek bir yasa tasarısı ise Temsilciler Meclisi tarafından onaylandıktan sonra yasalaşmaya bir adım daha yaklaştı.

Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Çarşamba günü yaptığı açıklamada 14 Haziran toplantısında faiz artırımına gidilmemesinin, bankaya gelecekteki faiz kararlarını kıymetlendirmek için daha fazla vakit tanıyabileceğini söyledi.

Harker, Fed’in Haziran ayından sonra da faiz artırımına gidebileceğini belirtirken Harker’ın yorumları, Haziran ayında bir duraklama istikametindeki beklentilerde önemli bir sıçramaya neden oldu ve Fed’in, 25 baz puanlık bir faiz artırımına gideceği beklentilerinin bilakis dönmesine yol açtı.

Bu eğilim, yüksek faiz oranlarının daha fazla baskı yaratacağı beklentisiyle, bu hafta başında son iki ayın en düşük düzeylerine gerileyen altın fiyatlarını bir ölçü rahatlattı. Yükselen faiz oranları, altın üzere getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırarak yatırımcı talebini azaltıyor.

Spot altın %0,2 artışla 1.966,42 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri, %0,1 artışla son iki haftanın en yüksek düzeyi olan 1.983,40 dolara ulaştı. Her iki enstrüman da iki ayın en düşük düzeyinden toparlanarak hafta boyunca daha yüksek süreç gördü.

Dolar Asya ticaretinde %0,2 düşerek metal fiyatlarına da yarar sağladı. Lakin dolar, daha uzun mühlet daha yüksek faiz oranları beklentisiyle, Mayıs ayında ulaştığı 10 haftanın en yüksek düzeylerine yakın kalmaya devam etti ve piyasalar, artık para siyasetine ait daha fazla potansiyel ipucu için Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam datalarını bekliyor.

ABD borç tavanının yükseltilmesi için Kongre’de devam eden oylama da dikkatle izleniyor. Temsilciler Meclisi, tasarının lehinde oy kullanarak ABD’nin temerrüde düşmemesi için Pazartesi günü belirlenen son tarihten evvel Senato’da yapılacak bir sonraki oylamaya gönderdi.

Yine de altın, bilhassa global ekonomik şartlar kötüleştikçe bu yıl daha fazla talep görebilir. Son datalar, Çin’de açılış sonrası ekonomik toparlanmanın ivme kaybettiğini gösterirken ABD ve Euro Bölgesi’ndeki imalat faaliyetlerinin de kıymetli ölçüde yavaşladığına işaret etti.

Bu durum, endüstriyel metal fiyatlarını olumsuz etkilerken bakır, Mayıs ayında yaklaşık yedi ayın en düşük düzeyine geriledi.

Bakır vadeli işlemleri, Mayıs ayı boyunca %5’in üzerinde kıymet kaybettikten sonra Perşembe günü %0,1 düşüşle 3,6627 dolara geriledi.

Kırmızı metalin görünümü, bu yıl global iktisadın yavaşlayacağı ve bunun da talebi azaltacağı kaygısıyla önemli ölçüde kırılganlaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!