ÜlkeKültür.com

Fed ve borç mutabakatı ile ilgili belirsizlik üzerine maden piyasaları sakin

0 130

Investing.com – Çarşamba günü altın fiyatları, piyasaların ABD borç tavanının yükseltilmesi konusunda daha fazla ipucu beklemesi nedeniyle düşerken bakır fiyatları, Çin’de ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair sinyal veren bilgilerin akabinde geriledi.

Bakır %0,7 düşüşle 3,6338 dolara geriledi ve Çin’in imalat sektörünün, Mayıs ayında üst üste ikinci ay küçüldüğünü gösteren dataların akabinde Mayıs ayında yaklaşık %6 kıymet kaybetmeye hazırlanıyor.

Genel ticari faaliyetteki büyümede yaşanan düşüşle birlikte bu okuma, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında yavaşlayan bir ekonomik toparlanmaya ve muhtemelen kırmızı metal için de zayıf talebe işaret etti. Bakır fiyatları son 11 ayın en makûs aylık düşüşünü yaşadı ve yaklaşık yedi ayın en zayıf düzeyinin çabucak üzerinde süreç gördü.

Cuma günü açıklanacak olan Mayıs ayına ilişkin tarım dışı istihdam dataları ile birlikte bu hafta ABD’den gelecek bir dizi iktisat verisi, Fed’in daha fazla faiz artırımı planlarını büyük ölçüde etkileyecek.

Dolar, bir ölçü kâr alımı ve data beklentisiyle 10 haftanın en yüksek düzeylerinden geriledi. Lakin Fed’in giderek şahinleşen görünümü, doları nispeten desteklerken altın üzere getirisi olmayan varlıkların görünümünü kararttı.

Yükselen faiz oranları, getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor – bu da 2022’ye kadar altına ziyan vermiş bir trend.

Yine de sarı metal; ABD’nin, bir resesyonu tetiklemesi beklenen bir temerrüt durumunda artan inançlı liman talebi görebilir. ABD’li milletvekilleri, bu hafta borç tavanını yükseltmek ve ekonomik krizi önlemek için iki partili bir tasarıyı oylamaya hazırlanıyor.

Ancak birtakım Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekilleri, tasarıdan hoşnutsuzluk duyduklarını ve Kongre’de tasarıya karşı oy kullanmayı planladıklarını belirtti.

Spot altın %0,2 düşerek 1.955,14 dolar olurken altın vadeli işlemleri, 1.973,25 dolarda değişmedi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %1 yükselerek iki ayın en düşük düzeylerinden toparlandı.

Sarı metal, Mayıs ayının başlarında ulaştığı rekor düzeylerden geriledi ve artık aylık %1’in üzerinde bir kayıp yaşamaya hazırlanıyor. Bu zayıflığın büyük bir kısmı, yapışkan enflasyon ve istihdam piyasasındaki esneklik nedeniyle Fed’in, Haziran ayında faiz oranlarını daha da artıracağı istikametindeki artan beklentilerden kaynaklandı.

Fed ayrıyeten faiz oranlarını daha uzun müddet yüksek tutmaya hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!