ÜlkeKültür.com

Faizlerde daha küçük artış beklentisi bakırı yükseltirken altın sakin seyretti

0 0

Yazar – Ambar Warrick 

Investing.com – Altın fiyatları Çarşamba günü pek değişmezken bakır, Fed’in yakın vadede faiz oranlarını daha yavaş bir süratte artıracağı beklentisiyle risk odaklı varlıkların yükselmesi sayesinde güçlü kazanımlarını artırdı.

Son haftalarda giderek artan sayıda Fed yetkilisi, merkez bankasının Aralık ayında faizleri nispeten daha küçük bir marjla (50 baz puan (bps)) artırmasının olası olduğunu söyledi. Bu durum, ABD enflasyonunun tepeye ulaştığı ve merkez bankasının eninde sonunda faiz artırım suratını daha da düşüreceği tarafındaki beklentilerin artmasına neden oldu.

Böyle bir senaryo, bu yıl artan faiz oranları nedeniyle hırpalanan metal piyasaları için olumlu. Ekonomik şartlardaki düzgünleşme, bakır üzere endüstriyel metallere olan talebi de destekliyor.

Spot altın 1,740.66 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri 1,741.25 dolarda sakin seyretti.

Yükselen faiz oranlarının bu yıl sarı metali elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha küçük faiz artışları beklentisi altın için kısa vadeli bir rahatlama sunuyor. Piyasalar, Fed’in Aralık ayında faizleri 50 bp artırma bahtını %75 olasılıkla fiyatlandırıyor.

Ancak Salı günü Kansas City Fed Lideri Esther George, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının uzun mühlet daha yüksek kalabileceği ikazında bulundu – bu senaryonun gelecek yıl metal piyasaları üzerinde baskı yaratması bekleniyor.

Altın bu yılki kayıplarının büyük bir kısmını telafi etmiş olsa da hâlâ bu yılın başlarında ulaştığı iki yılın tepelerinin epey altında süreç görüyor. Metal ayrıyeten enflasyona karşı bir müdafaa olarak da büyük ölçüde başarısız oldu ve inançlı liman statüsünü dolara bıraktı.

Amerikan doları, Çarşamba günü son çıkarlarının bir kısmını azaltarak iki haftanın en yüksek düzeyinden düştü.

Endüstriyel metaller ortasında bakır fiyatları, risk odaklı varlıklarda daha genel bir ralli sayesinde 10 günün en düşük düzeyinden toparlanmaya devam etti.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artarak 3,6290 dolara yükseldi. Kırmızı metal fiyatları, Çin’de artan COVID-19 olaylarının ekonomik faaliyeti sekteye uğrattığı ve ülkenin emtia talebini azalttığı telaşlarıyla geçen hafta sert bir düşüş yaşadı.

Ancak kırmızı metal, Şili ve Peru’daki aksamalar nedeniyle sıkılaşan arzdan da faydalanmaya hazırlanıyor. ABD’nin, Rusya’nın esas metal tedarikçilerine yönelik yaptırımlarının da üretimi azaltması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya