ÜlkeKültür.com

EPDK kararları

0 13

Açık ihale sistemiyle yapılan sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) yahut sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımları ile hizmet alımlarında, ihalede teklif veren olmaması halinde ihale iptal edilerek, en az 7 gün evvelce ilan edilmek suretiyle sürecin yenilenmesi yoluna gidilecek.

İkinci ihalede teklif veren olmaması durumunda ise ihale iptal edilecek, komitesinin hazırlayacağı durum raporu kuruma bildirilecek ve direkt temin yoluyla CNG yahut LNG alımı yapılabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Heyet kararı ile doğal gaz dağıtım şebekesinin sıvılaştırılmış doğal gaz yahut sıkıştırılmış doğal gazla beslenmesine ait tarz ve temellerde değişikliğe gidildi.

Buna nazaran, açık ihale sistemiyle yapılan CNG yahut LNG alımları ile hizmet alımlarında, ihalede teklif veren olmaması halinde ihale iptal edilerek, en az 7 gün evvelce ilan edilmek suretiyle süreç yenilenecek.

Tekrarlanan ihaleye teklif veren tek istekli olması durumunda ihale komitesinin hazırlayacağı durum raporu kuruma bildirilecek.

İkinci ihalede teklif veren olmaması durumunda ise ihale iptal edilecek, kurulunun hazırlayacağı durum raporu kuruma bildirilecek ve direkt temin yoluyla CNG yahut LNG alımı yapılabilecek.

En fazla bir yıl olan direkt temin mühleti sona ermeden, CNG yahut LNG alım ihalesi düzenlenecek.

Ayrıca, rastgele bir kente doğal gaz ulaştırmak maksadıyla imalatına başlanmış lakin boru sınırı imali sırasında öngörülemeyen gecikmelerin yaşanması halinde, CNG ve LNG alımı azami 6 ay mühletle hudutlu olmak üzere direkt temin yoluyla yapılabilecek.

Söz konusu 6 aylık direkt alım müddeti içindeyken 6 aydan daha uzun süreceği anlaşılan gecikme durumlarında, dağıtım şirketi kurumdan ek 6 aya kadar ek müddet talep edebilecek fakat direkt temin müddeti bir yılı geçmeyecek.

Öte yandan, Torosgaz Isparta Burdur Doğalgaz Dağıtım AŞ’nin 2017 ile 2021 ortasındaki 5 yılı kapsayan ikinci tarife uygulama devrindeki perakende satış tarifeleri revize edildi.

Perakende satış tarifeleriyle şirketin sistem kullanım bedelleri tekrar düzenlendi.

Söz konusu karar, 12 Ağustos prestijiyle yürürlüğe girecek.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan