ÜlkeKültür.com

Hedge fonları varını ağırı altına yatırıyor

0 6

Altı yılın doruğunda olan altın fiyatlarındaki yükseliş hedge fonları ile şimdi başlıyor olabilir. 

Goldman Sachs Inc. ve Citigroup Inc. altının altı ay üzere kısa bir müddette yüzde 6 tırmanarak onsu 1,600 dolara gelebileceğini iddia ediyor. Varını ağırı altına yatıran fon yöneticilerinin yükseliş beklentileri de 2016’dan bu yana en yüksek düzeyine ulaşmış durumda.

ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşından kaynaklı global belirsizliğin tırmanması ve yavaşlayan global büyüme, inançlı varlık olarak altının kıymetini öne çıkarıyor. ABD Lideri Donald Trump, Pekin ile münakaşanın dozunu artırırken Hazine Bakanlığı da Çin’i resmi olarak kur manipülatörü ilan etti. Öte yandan Trump, Fed’e daha fazla faiz indirmesi ve doları zayıflatması için baskısını sürdürüyor. Bu ortada global çapta 15 trilyon dolarlık eksi faizli tahvil stokunun bulunmasına rağmen, yatırımcı talebinde bir azalma yok.

Değerli metallere odaklanan Sprott Inc. fonunun lideri Whitney George, “Ticaret savaşından artık neredeyse kur savaşına geçiyoruz.” dedi. Altının bir “para birimi” olduğunu, lakin kimsenin yükümlülüğü olmadığının altını çizen George, “Bu nedenle global çapta rekabetçi olmak için herkes parasına paha kaybettirmeye çalışırken altın dimdik duracak.” diyor.

ABD Emtia Vadeli Süreç Komitesi (CFTC) datalarına nazaran hedge fonları, altında net uzun durumlarını 6 Ağustos haftasında yüzde 23 artırdı. Vadeliler ve opsiyonlarda 285,082’ye yükselen net uzun kontrat sayısı Temmuz 2016’dan beri en yüksek düzeye ulaştı. Yalnızca uzun durumlar üç yılın doruğuna tırmanırken kısa konumlar arka arda üçüncü haftada da azaldı.

Comex’te süreç gören Aralık vadeli altın kontratları geçen haftayı yüzde 3.5 yükselişle 1,508.50 dolardan kapattı.

Goldman analistlerinin altı aylık altın iddiası 1,600 dolar düzeyinde bulunuyor. Citi ise 1,600 dolar düzeyine 6 – 12 aylık müddet içerisinde ulaşacağını belirtti. Bank of America Merrill Lynch (BofAML) altın fiyatlarının iki yıl içerisinde 2 bin dolara tırmanarak, 2011’de görülen 1,921.17 dolarlık tüm vakitlerin rekorunu aşmasını bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan