ÜlkeKültür.com

Elon Musk’ın uydu interneti Starlink’ten makus haber: İnternet suratı düşmeye başladı!

0 2

Ookla sürat testlerine nazaran, Starlink’in ABD’deki ortalama indirme suratları 2022’nin birinci ve ikinci çeyreği ortasında 90,6 Mbps’den 62,5 Mbps’ye düştü. Starlink’in ABD’deki upload (yükleme) suratları ise tıpkı vakit diliminde 9,3 Mbps’den 7,2 Mbps’ye düştü.

Ortalama gecikme de Starlink’in ABD’deki müşterileri için biraz daha berbatlaştı ve 43 ms’den 48 ms’ye yükseldi. En son sayılar, Ooka’nın dünya çapında Starlink suratlarıyla ilgili 2022 ikinci çeyrek raporunda yer alıyor. Raporda, “Geçtiğimiz yıl boyunca anket yaptığımız her ülkede Starlink suratları, hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça azaldı” deniliyor.

İkinci çeyrek raporu, birçok ülkede Starlink suratlarında yıldan yıla değerli düşüşler kaydederken, genel performansın hala epey güzel olduğuna dikkat çekiyor: “Speedtest Intelligence, Starlink için medyan indirme suratlarının Kanada, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD’de düştüğünü ve hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça 2021’in ikinci çeyreğinden 2022’nin ikinci çeyreğine kadar yüzde 9 ile yüzde 54 ortasında düştüğünü ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Starlink, 2022’nin ikinci çeyreğinde Kuzey Amerika’da hala en az 60 Mbps’lik bir ortalama indirme suratına ulaştı; bu, en az bir bağlı aygıtın, görüntü akışı, oyun indirme ve arkadaşlar ve aile ile imajlı konuşma dahil olmak üzere internetteki birçok şeyi yapması için ziyadesiyle kâfi.

Yükleme suratları da Starlink’te yavaşladı ve geçtiğimiz yıl takip ettiğimiz tüm ülkelerde suratlar düştü. Gecikme, birden fazla ülkede (sabit genişbant ile karşılaştırıldığında yüksek olsa da) nispeten sabit kalırken biraz daha güzel sonuç verdi. Gecikmenin 23 ms’e düşmesiyle Yeni Zelanda istisna bir durumdu. Birden fazla kullanıcı için, hizmeti olmayan, yavaş hizmet veren yahut süratli İnternet için birkaç uygun fiyatlı seçeneğin olmadığı alanlar için bu düşüşlerin hâlâ yararlı bir hizmet verdiğini düşünüyoruz.

Bir yıl evvel, 2021’in ikinci çeyreğinde Ookla, Starlink’in ABD’deki ortalama indirme suratlarının 97.2 Mbps, yüklemelerin 13,9 Mbps olduğunu ve gecikme mühletinin 45 ms olduğunu bildirdi. Starlink, web sitesinde, kullanıcıların 50 ila 200 Mbps indirme suratları, 10 ila 20 Mbps yükleme suratları ve 20 ila 40 ms gecikme bekleyebileceklerini söylüyor.

FCC kuşkusunu lisana getirmişti

Kullanıcı tarafından başlatılan sürat testlerine dayanan Ookla raporları, geçtiğimiz ay Federal Bağlantı Kurulu tarafından Starlink’in, o zamanki Lider Ajit Pai‘nin vazife mühleti boyunca süreksiz olarak verilmiş olan 885,51 milyon dolarlık geniş bant fonu alma başvurusunu reddettiği vakit alıntılanmıştı. FCC, Starlink’in hibenin gerekli 100 Mbps indirme ve 20 Mbps yükleme suratlarını sağlayıp sağlayamayacağından kuşku duyduğunu söylemişti.

FCC, “31 Temmuz 2022 itibariyle bildirilen Ookla datalarının, Starlink’in suratlarının 2021’in son çeyreğinden 2022’nin ikinci çeyreğine kadar düştüğünü gösterdiğini gözlemliyoruz, buna 20Mbps’nin hayli altına düşen yükleme suratları da dahil” dedi. Özel bir şirket olan Ookla, yaygın olarak kullanılan bir sürat testi hizmeti sunuyor ve bilgileri sıklıkla hükümetler ve düzenleyici kurumlar tarafından kullanılıyor.

FCC’nin kuşkuları, ajansın Starlink’in “kabul edilmiş kapasite kısıtlamaları” dediği durum tarafından da destekleniyor. SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink’in kapasite hudutları olduğunu birkaç defa kabul etti. Örneğin, uydu hizmetinin “birkaç milyon kullanıcı aralığına girdiğimizde [herkese hizmet etmek] bir zorlukla karşı karşıya kalacağını” söyledi. Musk’ın Haziran ayı başlarında Twitter hesabında yayınladığı bir SpaceX sunumuna nazaran Starlink’in 32 ülkede yaklaşık 500.000 kullanıcısı vardı.

3.000’den fazla uydusu var

Starlink’in şu ana kadar yörüngede 3.000’den fazla uydusu bulunuyor. İnternet sağlayıcısı, halihazırda işletilmekte olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 12.000 uyduyu yerleştirmek için FCC müsaadesine sahip ve sonunda on binlercesini fırlatmak için yetki istiyor.

Starlink yavaşlamış olsa da, Ookla’nın ikinci çeyrek bilgileri, daha düşük suratlara ve çok daha berbat gecikmeye sahip Viasat ve HughesNet uydu hizmetlerinden açık orta daha uygun performans gösterdiğini gösteriyor. ABD’de Viasat, 23.7 Mbps’lik ortalama indirme suratları, 2.8 Mbps’lik yükleme suratları ve 631 ms gecikme mühleti açıkladı. HughesNet ise, 22.6 Mbps indirme, 2.5 Mbps yükleme ve 716 ms gecikme müddetine sahip.

Başından beri, Starlink’in meskenlerinde sağlam bir kablo yahut fiber teması olmayan beşerler için en uygun seçenek olacağı açıktı. Son bilgiler bu genel sonucu değiştirmiyor, lakin beklenenden daha yavaş suratlara ulaşabilen Starlink kullanıcılarının üzülmeleri için yeterli bir de neden sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya