ÜlkeKültür.com

Ekonomik telaşların kalıcı olması ve stok artışları, petrolde düşüşe yol açtı

0 141

Investing.com – Bölüm bilgilerinin ABD stoklarında beklenmedik bir artışa işaret etmesi ve ABD ve Çin’den gelen zayıf ekonomik dataların, talep görünümünü bozmasıyla petrol fiyatları, Çarşamba günü Asya ticaretinde yatay-düşük bir aralıkta hareket etti.

Amerikan Petrol Enstitüsünden (API) alınan datalar, ABD ham petrol stoklarının 12 Mayıs haftasında yaklaşık 3,7 milyon varil artarak 1,3 milyon varillik düşüş beklentilerini boşa çıkardığını gösterdi. Akaryakıt ve distile eser stokları ise keskin bir düşüş kaydetti.

Veriler ekseriyetle, Çarşamba günü açıklanacak olan resmi stok raporunda da misal bir eğilimin habercisi olurken Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) yapılan kullanımlar da stok artışında tesirli olmasına karşın dünyanın en büyük tüketicisinde petrol arzının şişmeye devam ettiğini gösterdi.

Benzin ve distile eserlerdeki düşüş, ekseriyetle hava ve kara yolu seyahatlerinin arttığı yaz dönemi öncesinde talebin güzelleşmekte olduğunu gösterdi.

Ancak ABD’den gelen başka datalar, perakende satışların Nisan ayı beklentilerini karşılayamaması ve sanayi üretiminin baskılanmaya devam etmesi nedeniyle bu yıl ekonomik beklentilerin kötüleştiğine işaret etti. Bu durum, ABD borç tavanının yükseltilmesine ait piyasada artan belirsizlik ile birleşince ham petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.

Brent %0,1 düşüşle 74,52 dolara gerilerken WTI, %0,6 düşüşle 70,47 dolara indi. Her iki kontrat da Salı günü yaklaşık %0,7 düştü.

Çin’den gelen, beklenenden daha zayıf perakende satışlar ve sanayi üretimi bilgileri, yatırımcıların, ülkenin talep toparlanmasından tasa duymasına yol açtı ve Salı günü ham petrol fiyatlarındaki toparlanmayı kısa kesti.

Bu ay gelen bir dizi zayıf iktisat verisi, Çin’de COVID-19 sonrası toparlanmanın büyük olasılıkla sona ermekte olduğunu gösterdi ve ülkenin petrol talebini bu yıl rekor düzeylere çıkarıp çıkarmayacağı konusunda soru işaretlerine yol açtı.

Bu durum yatırımcıların, Memleketler arası Güç Ajansının (IEA) ham petrol talebinin bu yıl rekor düzeylere ulaşacağı tarafındaki iddialarını büyük ölçüde göz gerisi ettiğini gösterdi.

ABD hükümetinin SPR’yi tekrar doldurmaya başlama planları da bu hafta petrol fiyatlarına sonlu bir takviye sağladı, çünkü hükümet tarafından işaret edilen birinci 3 milyon varillik alım, günlük global tüketimin çok ufak bir kısmını oluşturuyor.

Enflasyonun hâlâ Fed’in yıllık %2’lik amacının hayli üzerinde seyrettiği göz önüne alındığında, bir dizi Fed yetkilisinin, para siyasetine ait şahin bir görünüm sunmasının akabinde dolarda görülen yükseliş de ham petrol fiyatlarının önünde mani oluşturdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!