ÜlkeKültür.com

Borç tavanı meçhullüğü ile altın baskı altında kalırken bakır düşüş yaşadı

0 139

Investing.com – ABD borç tavanına ait belirsizliğin, dolar ve Hazine getirilerinde toparlanma sağlamasıyla, Çarşamba günü altın fiyatları değerli düzeylerin altında süreç görürken bakır fiyatları, Çin’den gelen zayıf ekonomik sinyallerle son beş ayın en düşük düzeylerini gördü.

Altın da bu ayın başlarında rekor düzeylere yükseldikten sonra son birkaç seansta bir ölçü kâr realizasyonu gördü. Lakin son kayıplar, külçe altının yakından takip edilen 2.000 dolar dayanak düzeyini kaybetmesine neden oldu.

ABD’nin borç tavanının, 1 Haziran’daki son tarihten evvel yükseltilmesine ait görüşmeler devam ederken dolar ve ABD Hazine getirilerindeki toparlanma, sarı metal üzerinde baskı yarattı.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekilleri, ABD’nin birinci kere temerrüde düşmesini tedbire konusunda iyimserliklerini lisana getirmelerine karşın siyaset yapıcıların bu hafta mevzuyla ilgili görüşmelere devam etmesi bekleniyor.

Spot altın %0,1 artışla 1.991,76 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri, hafif bir artışla 1.995,85 dolar oldu. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %1,5 bedel kaybetti.

Altın ayrıyeten bu hafta bir dizi siyasetçinin, enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğu ve bunun da merkez bankası tarafından daha fazla faiz artırımına neden olabileceği konusunda ihtarda bulunmasının akabinde şahin bir Fed’e dair tekrar gün yüzüne çıkan kaygıların baskısı altında kaldı.

Fed Lideri Jerome Powell Cuma günü konuşacak ve para siyaseti konusunda daha fazla ipucu verecek.

ABD faiz oranlarının daha uzun mühlet yüksek seyretme mümkünlüğü nedeniyle altın, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyeti arttıkça yakın vadede daha fazla baskıyla karşılaşabilir.

Yine de metalin, bu yıl ABD’de resesyon yaşanacağına dair büyüyen kaygılar nedeniyle artan inançlı liman talebiyle, nispeten desteklenmeye devam etmesi bekleniyor.

Salı günü açıklanan bilgiler, ABD iktisadına dair karışık bir tablo çizdi. Nisan ayında sanayi üretimi marjinal bir güzelleşme gösterirken perakende satışlar, tüketici harcamalarının yüksek enflasyon ve faiz oranlarının baskısı altında kalmasıyla beklenenden daha makûs bir performans sergiledi.

Diğer kıymetli metaller de Çarşamba günü sabit kaldı; platin ile gümüş vadeli süreçlerinin her biri yaklaşık %0,1 yükseldi.

Öte yandan endüstriyel metaller, büyük tüketici Çin’den gelen, beklenenden daha düşük iktisat bilgilerinin akabinde bu hafta sert kayıplar kaydetti.

Çin’den gelen sanayi üretimi ve perakende satış datalarının, Nisan ayında beklenenden daha az büyüdüğünü göstermesiyle bakır, %0,1 düşerek 5,5 ayın en düşük düzeyi olan 3,6557 dolara geriledi.

Veriler, Çin’de ekonomik toparlanmanın yavaşladığı ve bunun da bu yıl emtia talebinin zayıflamasına yol açabileceği tasalarını arttırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!