ÜlkeKültür.com

Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0 132

ABD’de borç krizi görüşmeleri bu hafta Wall Street’i yerinden oynatırken önde gelen iki güç emtiası daha farklı bir formda kapanamazdı.

Petrol, görüşmelerde müzakerecilerin anlattıklarını adım adım takip ettikten sonra son beş haftanın birinci haftalık yararını elde etti.

Bu ortada boğaların; Amerika’nın konut içi ısıtma ve soğutma için en sevdiği yakıt olan doğal gazın, temel parametreler konusunda köşeyi döndüğüne olan inancıyla, emtia basitçe yükseldi.

ABD’nin borç tavanını yükseltme görüşmelerinin tekrar çıkmaza girmesinin, piyasadaki uzun vadeli yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasıyla ham petrol fiyatları, Cuma günkü erken yükselişini bilakis çevirerek düşüşle kapandı.

Başkan Joe Biden ve Kongre’deki esas Cumhuriyetçi rakibi Kevin McCarthy, daha evvel 31,4 trilyon dolarlık ABD borç tavanını yükseltmek için bir muahedeye eskisinden daha yakın olduklarını ve 1 Haziran’a kadar ödemelerde federal bir temerrüdü önlemek için Pazar günü kadar erken bir sonuca varılabileceğini söylemişlerdi.

Ancak Cuma gününe gelindiğinde görüşmelerin hiçbir yere varamayacağı açıkça görüldü.

Online ticaret platformu OANDA’da analist olan Ed Moya şunları ekledi:

Moya, 2008-2009 Büyük Finansal Kriz sırasındaki kurtarma paketi müzakerelerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

Ancak uzun vadeli petrol payları, haftanın iki günü (Pazartesi ve Çarşamba) olumlu kapanışlar yaparak öteki üç gündeki zayıflığın önüne geçti.

New York’ta süreç gören West Texas Intermediate ham petrolü ve Londra’da süreç gören Brent petrolü, Cuma günü yaklaşık %0,5 paha kaybederken haftalık bazda yaklaşık %2 paha kazandı. İki gösterge de evvelki dört hafta boyunca çift haneli kayıplar biriktirmişti.

Petroldeki kaybın bir kısmını sınırlayan, Cuma günü dolardaki zayıflama oldu; bu da ham petrol üzere dolar cinsinden emtiaları öteki para ünitelerine sahip olanlar için daha uygun hale getirdi.

Petrol piyasaları danışmanlık şirketi Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, Reuters’a verdiği demeçte, “Yatırımcılar, hafta sonu ABD hükümetinin borç tavanını yükseltmek için bir mutabakat yapılması ihtimaline karşı hafta sonuna kısa durumda girmek konusunda isteksizdi.” diyerek günün erken saatlerindeki yükselişi açıkladı.

Cuma günü piyasanın geç saatlerinde, ne kadar mantıksız görünse de basında çıkan , Biden ve McCarthy’nin Pazar günü tekrar bir ortaya gelerek bir mutabakata varmaya çalışabileceklerini öne sürdü.

Müzakereler hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Cumhuriyetçilerin savunma harcamalarında bir artış önerirken genel harcamalarda kesintiye gitmeyi teklif ettiklerini söyledi. Kongre Cumhuriyetçileri, eski Lider Donald Trump Beyaz Saray’dayken bütçe kesintisi önkoşulu olmaksızın borç tavanını üç defa yükseltmek için oy kullanmıştı.

Küresel petrol arzı cephesinde; Milletlerarası Güç Ajansına nazaran G7 ülkelerinin, Rus gücüne yönelik fiyat sınırlamalarından kaçınmasına karşı koyma atakları nedeniyle, ham petrol ve petrol eserleri arzında değişim beklenmiyor.

Doğal gaz, arz bolluğuna karşın kimilerinin yakıt için temellerin güzelleştiği tarafında algıya sahip olmasının tesiriyle son üç ayın en büyük haftalık yükselişini –%14– yaşadı.

Enerji Bilgi Yönetimi (EIA), Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin doğal gaz stoklarının geçen hafta 99 milyar fit küp (bcf) arttığını söyledi ve beklenenden daha az stok artışı ve daha fazla talep görmesi gereken bir piyasada, hissiyatı güçlendiren daha küçük bir artış duyurmuş oldu.

Houston merkezli bir güç piyasaları danışmanlık şirketi olan Gelber & Associates, bir notunda, “Piyasa 108-109 bcf’lik bir artış bekliyordu ve [verilerin] açıklanmasının çabucak akabinde fiyatlar süratle yükseldi.” dedi.

Gaz stoklarında 12 Mayıs haftasında kaydedilen artışa kıyasla bir evvelki hafta, 78 bcf’lik artış yaşanmıştı.

Geçen hafta için beklenenden daha küçük bir artış olmasına karşın son stok artışı, ABD’deki yer altı mağaralarındaki toplam gaz ölçüsünü 2,24 trilyon fit küpe çıkardı. Bu sayı bir yıl evvelki 1,719 trilyon fit küp (tcf) düzeyinden %30,3 ve beş yıllık ortalama olan 1,9 tcf düzeyinden %17,9 daha yüksek.

Gaz boğaları; piyasada nötr ya da kısa konumda olanların yaz sıcağı, azalan üretim, düşük rüzgar şartları ve daha yüksek sıvılaştırılmış doğal gaz talebi fırtınasından evvelki “sükunet” tarafından aldatıldığını ve bunun da her vakit daha yüksek fiyatlara yol açabileceğini argüman ediyor.

Petrol: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar

WTI ham petrolü Cuma günkü seansı 31 sent düşüşle resmi olarak 71,55 dolardan tamamladıktan sonra 71,67 dolardan süreç gördü. Hafta başından bugüne WTI, yaklaşık %2 artış gösterdi. ABD ham petrolü evvelki dört hafta boyunca kümülatif olarak %15 kıymet kaybetti.

Brent ham petrolü, Cuma günkü seansı 28 sent düşüşle 75,58 dolardan tamamladıktan sonra 75,59 dolardan alıcı buldu. Brent de evvelki dört haftada toplam %14’lük kayıptan sonra haftalık bazda %2 artış gösterdi.

Hem WTI hem de Brent, Cuma günü erken saatlerde, borç tavanı görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğine dair optimistlikle 1 dolardan fazla yükselmişti. ABD göstergesi 73,40 dolar ile seansın en yüksek düzeyine ulaşırken global gösterge 77,50 dolar ile tepe yaptı.

Petrol: WTI Fiyat Görünümü

SKCharting.com’un baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, petrol boğalarının piyasanın son devirdeki yükselişini yine yakalaması için WTI’nın 71 doların üzerinde tutunması ve 73 doları geçmesi gerektiğini söyledi.

Dixit, “Önümüzdeki hafta 71,55 dolar takviye misyonu görürken 69,40 doların altına inilmesi, 200 haftalık SMA (Basit Hareketli Ortalama) olan 67 dolara gerçek daha fazla düşüş için bir dönüm noktası olabilir.” dedi.

Dixit, 71,55 doların üzerindeki istikrarın, WTI’yı müspet bölgede tutacağını ve 73,40 dolar düzeyinin yine test edilmesini bekleyen boğalara yardımcı olacağını söyledi.

Dixit, 73,80 doların aşılmasının 76 dolarlık genişletilmiş Haftalık Orta Bollinger Bandına gerçek bir hamlesi destekleyeceğini söz etti.

Doğal Gaz: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar

En depresif emtia piyasalarından biri, üst istikametli işaretler göstermeye başlıyor.

Doğal gaz vadeli süreçleri, bu hafta çift haneli artışlar kaydederek 2 dolar civarı fiyatlandırmanın (Mart ayından bu yana ticaretin birçoklarını karakterize eden seviye), kısıtlamalarından daha fazla kopmaya hazır görünüyor.

New York Ticaret Borsasında Henry Hub ön-ay gaz sözleşmesi, Cuma günkü ticareti 2,5850 dolardan tamamladıktan sonra Perşembe günkü 22,7 sentlik artışına nazaran neredeyse hiç değişiklik göstermeyerek ünite başına 2,593 dolardan ticaret yaptı.

Son seansta, gösterge gaz kontratı Mart ayından bu yana tavan olan 2,50 dolar düzeyine kıyasla iki ayın en yüksek düzeyi olan 2,683 dolara ulaştı.

Daha da kıymetlisi, Henry Hub’ın ön ayı, bu haftayı %14 artışla tamamladı ve geçen haftaki %6’lık karına yenisini eklendi.

Ralliye karşın 2022’nin son çeyreğinde başlayan dertler nedeniyle gaz vadeli süreçleri, yıl içinde %40’tan fazla düşüş gösterdi.

Doğal gaz: Fiyat Görünümü

SKCharting’den Dixit, gazda daha fazla yükseliş için 2,69 dolar düzeyinin üzerinde güçlü bir kabul gerektirdiğini, bir sonraki ayağın 5 aylık EMA (Üstel Hareketli Ortalama) olan 2,98 ve akabinde 100 aylık SMA olan 3,25 dolara uzanacağını söyledi.

Dixit, “Doğal gaz vadeli süreçleri, 5 haftalık EMA’nın üzerinde uzun vadeli bir konsolidasyonun akabinde 2,53 doların üzerinde fiyat hareketi kırılmasını doğruladı, dinamik olarak 2,35 dolarda konumlandı ve 1,95 dolarlık yatay talep bölgesi tarafından desteklendi.” dedi.

Bununla birlikte 2,55 dolarlık Haftalık Orta Bollinger Bandının, 2,35 dolara uyacak halde süreksiz yine dengelenme ile kimi yatay hareketlere neden olabileceğini belirtti.

Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar

ABD’nin borç krizinin Cuma günü kırmızıya dönmesi, altın boğalarının yeşile dönmesine yardımcı oldu.

ABD’nin borç tavanının yükseltilmesine yönelik görüşmelerde yaşanan yeni aksaklık, Cuma günü doları, beş seanstan bu yana birinci kere düşürdü ve altının başını çektiği alternatif inançlı limanların yükselmesine yardımcı oldu.

Bu ayın başlarında rekor düzeylere yükselmesinin akabinde metaldeki son yükseliş yörüngesini neredeyse kaybeden altın boğaları için çalkantılı bir hafta oldu.

New York Comex’te haziran vadeli altın, Cuma günkü seansı resmi olarak 1.981,60 dolardan tamamladıktan sonra gün içinde 21,80 dolar artışla 1.979,90 dolardan kesin süreç gördü.

Gösterge altın vadeli kontratı, 4 Mayıs’ta 2.085,40 dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra Perşembe günkü seansta 1.954,40 dolara kadar geriledi. Haftalık bazda Haziran altını %2 bedel kaybetti.

Külçe altının fiziki süreçlerini yansıtan ve birtakım yatırımcılar tarafından vadeli süreçlerden daha yakından takip edilen spot altın, 20,22 dolar artışla 1.977,80 dolardan kapandı. Spot altın, bu ayın başlarında 2.073,29 dolar ile rekor kırdıktan sonra bir evvelki seansta 1.952,03 dolara kadar düştü. Hafta bazında spot altın %1,5 düşüş gösterdi.

SKCharting.com’dan Dixit, altın bu hafta 1.940 doların altına inmiş olsaydı, sarı metalin üst taraflı hareketinin grafik açısından sona ermiş olurdu dedi.

Altın: Fiyat Görünümü

Dixit, önümüzdeki hafta altın boğalarının, dinamik olarak 1.990 dolarda konumlanmış 5 haftalık EMA ile buluşması ve direnç bölgesini 2.005 dolarlık Günlük Orta Bollinger Bandına yanlışsız ilerletmesi gerektiğini söyledi.

Dixit, geçen hafta 2.080 dolar civarında rekor düzeylere ulaşan altının, ikinci düşüşünü yaşadığını belirtti.

Altının üst istikametini tekrar yakalamasına yardımcı olmak için dolar endeksi 102,85-102,65’e kadar gerileyebilir ve sonunda 102,55-102,25 ve 101,90 ve 101,70’in altına inebilir.

Ancak Dixit, Dolar Endeksi için 103,50’nin üzerindeki sürdürülebilirliğin, onu 103,96 ve 104,45’in bir sonraki yüksek ayağına itebileceğini ve altının yükseliş yolunu zorlaştırabileceğini söyledi.

Yasal İhtar: Barani Krishnan, hakkında yazdığı emtia ve menkul değerlerde konum sahibi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!