ÜlkeKültür.com

Evlenecekler dikkat: Yeni uygulama yürürlülükte…

0 136

Evlilik hazırlığı yapanların, ayrılık, birinci derece akrabalarının vefatı, kaza üzere nedenlerle düğünlerinin iptal edilmesi durumunda çiftlerin ve salon işletmecisinin masrafını karşılayan uygulama hayata geçirildi.

Türkiye genelinde 2 bin civarında düğün salonu işletmecisi üyesi bulunan Tüm Memleketler arası Patron Sendikaları Konfederasyonu (TUSKO) tarafından yeni bir uygulama başlatıldı.

Uygulama ile gelinin ya da damadın kaza yapması, aile bireylerinin mevti, ayrılık üzere nedenlerden tertibin iptali halinde salon işletmecisi ve çiftlerin masrafını karşılayan ‘düğün sigortası’ hayata geçirildi.

Türkiye genelinde yılda 500 bin civarında düğün yapıldığını belirten TUSKO Genel Lideri Barış Ay, düğün sayısının 100’de 2’si kadar tertibin, farklı sebepten iptal edildiğini belirtti.

İPTAL HALİNDE MASRAF KARŞILANIYOR

Organizasyon iptali nedeniyle salon işletmecisi ve evlilik hazırlığı yapanların ekonomik ziyana uğradığını belirten Ay, düğün sigortası uygulamasıyla masrafların karşılandığını lisana getirdi.

Türkiye’de 22 bin civarında düğün salonu bulunduğunu, konfederasyon bünyesindeki 2 bin civarında salonun uygulamaya başladığını anlatan Ay, “Düğün sigortası uygulamasının hayata geçirilmesinin akabinde 2 haftada 80 düğün için sigorta yapıldı. Gelin ve damadın kaza yapması, aile bireylerinin vefatı, ayrılık durumu üzere nedenlerden düğün programının iptal edilmesi nedeniyle salon işletmecileri ve evlenecek çiftlerin ziyanını karşılamak için düğün sigortası uygulaması hayata geçirildi” dedi.

DAVETLİLERE DE YARALANMA SİGORTASI

Uygulamanın evlenecek çiftlerin düğün masrafını artırmayacağına dikkati çeken Ay, şunları söyledi:

“Salon işletmecileri ortalama 20 bin liraya mal olacak düğün için 1000 lira sigorta fiyatı ödeyecek. Gelin, damadın ve birinci derece akrabasının kazası, birinci derece aile bireylerinin vefatı, afet, hastalık üzere durumlarda düğünün iptal edilmesi halinde sigorta şirketi düğün bedeli kadar tazminatı, işletmeciye ve evlenen ikili ödüyor.

Sigorta şirketleri tarafından 20, 50 ve 70 bin lira formunda 3 cins poliçe bulunuyor. İşletmeciler düğünü sigortalayıp, muhtemel tertip iptalinde ziyanı karşılayacak. Uygulama kapsamında düğünde oluşabilecek kazalarda, yaralanma durumuna karşı davetlilerin de sigortası yapılıyor.”

Evlenecek çiftlerin talebi doğrultusunda ekstra fiyatla düğündeki takıların çalınma ve kaybolma riskine karşı sigortalanması, gelin ve damada hayat sigortası üzere poliçeler de hazırlanabildiğine değinen Ay, şöyle konuştu:

“Evlenecek çiftler otomobiline, meskenine yaptırır üzere düğünlerini sigortalayabilecek. Düğün iptallerinde hem çiftler hem de salon işletmeleri mağduriyet yaşamayıp, masrafları karşılanabilecek. Düğün sigortasının yakın vakitte Türkiye genelinde tüm salonlarda uygulanmasını hedefliyoruz. Evlilik hazırlığı yapanlara salon işletmecisinden düğünlerini sigorta yaptırmalarını talep ediyoruz”

gercekgündem.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!