ÜlkeKültür.com

Borç tavanı krizi yükünü korurken petrol rallisi sürat kesti

0 191

Investing.com – Petrol fiyatları, Perşembe günü Asya ticaretinde yavaşça düşerek güçlü doların artan baskısı altında üç günlük yararlarını sonlandırırken ABD borç tavanı üzerindeki belirsizlik devam ediyor.

Ham petrol fiyatları da bir evvelki seansta üç haftanın en yüksek düzeylerine ulaştıktan sonra bir ölçü kâr realizasyonu gördü. Yükseliş büyük ölçüde seyahatlerin ağır olduğu yaz dönemi yaklaşırken ABD arzının daralacağı beklentilerinden kaynaklandı.

Suudi Arabistan Güç Bakanının, petrolü açığa satmaya karşı uyarısı da fiyatları artırdı.

Ancak bu durum, milletvekillerinin borç tavanını yükseltmek için bir mutabakata varma yolunda çok az ilerleme kaydetmesi nedeniyle ABD’nin borç temerrüdüne ait artan kaygılarla dengelendi. Hazine Bakanı Janet Yellen‘in, temerrüt için 1 Haziran’ı işaret etmesiyle birlikte ABD’nin temerrüde düşmesinin, ülkeyi resesyona itmesi ve global iktisat için geniş kapsamlı sonuçlar doğurması bekleniyor.

Brent %0,2 düşüşle 78,16 dolara, WTI %0,4 düşüşle 74,06 dolara geriledi. Her ikisi de dün, ABD ham petrol stoklarında geçtiğimiz hafta, beklenenden çok daha büyük bir düşüş yaşanmasının akabinde yaklaşık %2 yükseldi.

ABD’de faizlerin daha uzun müddet yüksek kalacağı beklentileri, dolar endeksini iki ayın en yüksek düzeyine çıkarırken dolardaki güç, petrol piyasaları üzerinde baskı yarattı.

Fed’in Çarşamba günü paylaşılan Mayıs ayı toplantı tutanakları, siyaset yapıcıların, Haziran ayında faizleri daha da yükseltme konusunda karışık fikirlere sahip olduğunu gösterirken tıpkı vakitte bu yıl, faizleri düşürmek için rastgele bir işaret vermeyip dolar için şahin bir görünüm sunduğunu gösterdi.

Daha güçlü bir dolar, ham petrolü milletlerarası alıcılar için daha kıymetli hale getirerek talebi azaltıyor.

Diğer faktörler de piyasaların, bu yıl talebin yavaşlamasından korkmasına neden oldu. En önemli ithalatçı Çin, hükümetin Haziran sonunda tepe yapmasını beklediği COVID-19 olaylarında yine bir canlanma ile karşı karşıya. Çin’i etkileyen virüs varyantı hafif üzere görünse de piyasalar, ekonomik faaliyetlerde daha fazla aksama olmasından korkuyor.

Nisan ayına ait bir dizi göstergenin, Çin ekonomisindeki toparlanmanın sürat kestiğini göstererek Çin’in, bu yıl petrol talebini rekor düzeylere çıkaracağı tarafındaki kestirimlere kuşku düşürdüğü bir ortamda salgın haberi geldi.

ABD, Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelen zayıf ekonomik göstergeler, imalat faaliyetlerinde daima bir yavaşlamaya işaret ederek bu yıl ekonomik büyüme için zayıf bir görünüm ortaya koydu.

Petrol fiyatları, bu yıl şu ana kadar negatif süreç görmeye devam ediyor ve yavaşlayan ekonomik büyümenin talebi azaltacağı tasasıyla, arka arda beşinci ayı da düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking