ÜlkeKültür.com

Bakır 6 ayın en düşük düzeyine yakın kalırken altın 2.000 doların altında

0 155

Investing.com – Piyasaların ABD borç limitinin yükseltilmesi konusundaki telaşları nedeniyle Perşembe günü altın fiyatları, iki ayın en düşük düzeylerine yakın seyrederken bakır fiyatları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve zayıf talep görünümüne ait kaygılarla daha da düştü.

Külçe fiyatları, sarı metalin yakından takip edilen 2.000 dolar düzeyinin altına düşmesinin akabinde geçtiğimiz hafta boyunca görülen dar bir süreç aralığında (1.950-1.980 dolar) kaldı.

Ne Demokrat ne de Cumhuriyetçi müzakereciler, bir muahedeye ne vakit varılabileceğine dair rastgele bir ipucu verirken odak noktası temel olarak, ABD harcama limitinin yükseltilmesi konusunda milletvekilleri ortasındaki müzakerelerde kaldı.

ABD’yi resesyona itebilecek ve global iktisat için vahim sonuçlar doğurabilecek bir ABD borç temerrüdünü önlemek için mümkün son tarih 1 Haziran görünüyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch, temerrüt durumunda ABD’nin kredi notunun düşeceği ihtarında bulundu.

Ancak piyasadaki belirsizliğe karşın yatırımcıların dolara akın etmesiyle, altın çok az inançlı liman talebi gördü. Dolar, Fed’in işaret ettiği üzere faizlerin daha uzun müddet yüksek kalacağı beklentileriyle, iki ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Spot altın hafif bir artışla 1.959,09 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.959,70 dolara geriledi. Her iki enstrüman da Nisan başından bu yana en düşük düzeylerine yakın süreç görüyordu.

Fed’in Mayıs toplantısına ait tutanaklar, siyasetçilerin, bankacılık kesimi üzerinde artan baskı ve artan ekonomik rüzgarlar nedeniyle faiz oranlarını daha fazla artırma konusunda tereddütlü olduklarını gösterdi. Fakat bankanın, enflasyonun hâlâ çok yüksek olması nedeniyle faiz indirimi için bir planı olmadığı da görüldü.

Fed’in Haziran ayında faizleri daha da artıracağına dair piyasa beklentileri de Fed Fonu vadeli süreç fiyatları tarafından gösterildiği üzere artıyor. Para siyaseti kısıtlayıcı olmaya devam ettiği için bu durum, bu yıl daha fazla ekonomik soruna yol açabilir.

Ekonomik şartların kötüleşeceği beklentisi, endüstriyel metal fiyatları üzerinde tartısını hissettirdi ve bakır bir evvelki seansta neredeyse altı ayın en düşük düzeyini gördükten sonra Perşembe günü baskı altında kaldı.

Bakır 3,5692 dolarda değişmeyerek Kasım sonundan bu yana en zayıf düzeyine yaklaştı. Kırmızı metal, bu hafta imalat kesimine ilişkin olup beklenenden daha zayıf gelen birtakım datalarla sarsıldı.

Piyasaların, faaliyeti daha da sekteye uğratabileceğinden korktuğu yeni bir COVID-19 dalgasıyla boğuşan Çin’de talebin daha da kötüleşeceğine dair telaşlar de ağır bastı.

Son bilgiler, ülkedeki ekonomik toparlanmanın sürat kestiğini gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking