ÜlkeKültür.com

Bakan Alım açıkladı… Taban fiyat artırımı için tarih ve rakam!

0 146

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, temmuz ayında yapılması beklenen taban fiyat artırımına ait canlı yayında açıklama yaptı.

Bakan Alım, taban fiyat artırımı için tarih ve sayı verdi.

“Temmuz ayında taban fiyat yine pahalandırılacak. Biz taban fiyatı hesaplarken birkaç parametreyi dikkate alıyoruz” diyen Alım, mümkün artırıma ait şu tabirleri kullandı:

“Asgari fiyattan 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda gerçek alım gücünü koruyacak halde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek düzeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da birebirini yapacağız. Aşağı üst 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.”

Sadece minimum ücretliler için değil öteki çalışanlara da yansıyor

500 dolar bugün prestijiyle yaklaşık 10 bin TL’ye denk geliyor lakin önümüzdeki periyotta kurda artış bekleniyor. 8 bin 506 TL’lik net taban fiyat ise bugün prestijiyle yaklaşık 425 dolara denk geliyor.

Asgari Fiyat Komisyonu’nun patron, personel sendikaları ve kamu ismine kendilerinin üyesi olduğu bir kurul olduğuna ve bu kurulun kararları verdiğine işaret eden Alım, “Biz komite kararlarına nazaran kıymetlendiriyoruz. Artık benim buradan sayı açıklamam ahlaki olarak gerçek olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye’nin minimum fiyatta muhafazasını, yalnızca minimum ücretliler için değil öteki çalışanlara da yansıyor” dedi.

“Asgari fiyat üstteki fiyatları de belirleyen tesiri vardır” diyen Alım ayrıyeten, “Yukarıdakiler fazla artmıyor. O yukarıdakilerinin örgütsüzlüğünün sonucudur” ifadelerini kullandı.

dünya.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking