ÜlkeKültür.com

Yellen kongreye mühlet verdi

0 151

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’ye borçlanma tavanı için 5 Haziran’a kadar müddet verdi.

 

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’e hitaben kaleme aldığı ikaz mektubunda, ABD Kongresi’nin borç limitini yükseltmemesi halinde 5 Haziran itibariyle ABD hükümetinin tüm finansal yükümlülüklerini tam ve vaktinde ödeyecek kâfi kaynağı olmayacağını belirtti.

Hazine Bakanı Yellen mektubunda şu tabirlere yer verdi;

“Mevcut en son datalara dayanarak, Kongre’nin borç limitini 5 Haziran’a kadar artırmaması yahut askıya almaması durumunda, Hazine’nin hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmek için yetersiz kaynaklara sahip olacağını iddia ediyoruz.”

ÜLKENİN KREDİ NOTU DÜŞER

Haziran ayının birinci iki gününde 130 milyar dolardan fazla planlı ödeme yapacaklarını belirten Hazine Bakanı Yellen, bu ödemelerin Hazine’yi son derece düşük seviyede kaynakla bırakacağını vurguladı. Kongre’yi karar vermek için son dakikaya kadar beklememeleri konusunda uyaran Bakan Yellen, bu türlü bir durumda ABD kredi notunun olumsuz etkileneceğini belirtti. Bakan Yellen “Kongre borç limitini artırmayı başaramazsa, bu Amerikan aileleri için önemli zorluklara neden olur, global liderlik pozisyonumuza ziyan verir ve ulusal güvenlik çıkarlarımızı savunma maharetimiz hakkında soru işaretleri uyandırır” tabirlerini kullandı.

BORÇ LİMİTİ NEDİR?

İki meclisli yasama organı ABD Kongresi tarafından 1917’de oluşturulan borç limiti yahut borç tavanı, ABD hükümetinin alacağı azamî ödenmemiş borç ölçüsünü belirler ve yasal olarak bağlayıcıdır. Borç limiti, mali krizden yahut gelir kasvetinden kaynaklanmaz genelde planlanan vergi ödeme girişlerinin örneğin bir eyalette yaşanan fırtına üzere rastgele bir sebepten gecikmesiyle dolaylı olarak ilişkilidir.

Ocak 2023’te toplam ulusal borç ve borç limiti 31.4 trilyon dolardı. ABD hükümeti 2001’den beri her yıl ortalama yaklaşık 1 trilyon dolar açık veriyor, bu da vergi ve öbür gelirlerden aldığından çok daha fazla para harcadığı manasına geliyor. Ortadaki farkı telafi etme ve tekrar Kongre’nin onayladığı ödemeleri yapmak için borç alması gerekiyor.

bigpara.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!