ÜlkeKültür.com

Ekmeğe Seçim Ayarı… Seçimden Sonra Hazırlıklı Olun!

0 40

Ekmeğe artırım gelmesin diye buğday fiyatı açıklanmadı.

Buğday taban fiyatının açıklanması halinde 200 gram ekmeğin 5 liradan 7-8 liraya çıkacağı, bu nedenle açıklamanın seçim sonrasına bırakıldığı bildirildi.

Ekmek zammına seçim rötarı uygulandı.

Çiftçinin umutla beklediği buğday taban fiyat açıklaması, seçim öncesinde ekmeğe zam gelmesin diye seçim sonrasına bırakıldı.

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, buğday fiyatının açıklanmamasının art planında ekmek artırımının yattığını söyledi.

Ekmeğe seçim öncesi artırım yapılmasını önlemek emeliyle fiyatın açıklanmadığını söyleyen Ataman, fiyatın açıklanması halinde 200 gram ekmeğin 5 liradan 7-8 liraya çıkabileceğini belirtti.

Ataman, “Asgari fiyat, elektrik, doğalgaz ve akaryakıttaki artışlar ekmeğin maliyetini harika artırdı. Büyük artırım baskısı var. Seçimlerden sonra buğday fiyatı da açıklanınca ekmeğe artırım kaçınılmaz olacak, 200 gram ekmeğin fiyatı 7 hatta 8 TL’ye çıkabilir” dedi.

‘BUĞDAY FİYATLARI AÇIKLANINCA ARTIRIM KAÇINILMAZ OLACAK’

Ataman ekmek maliyetinin yüzde 35’inin undan kaynaklandığını, buğday alım fiyatının 10,5 lira ve üzerine çıkmasıyla birlikte TMO takviyeli unun bile ekmeğin 7-8 liraya çıkmasını önleyemeyeceğini söyledi.

Ataman, artırımlı unun ekmek artırımını tetikleyeceğini belirtirken, “TMO ekmek fiyatlarının daha fazla yükselmemesi için fırınlara hala devlet dayanaklı uygun fiyatlı un veriyor. Fakat yeni buğday fiyatının açıklanmasıyla tüm istikrarlar süratle üst istikametli değişecek, artırım kaçınılmaz olacak. Bu nedenle ekmeğe gelecek artırımı geciktirmek için fiyatın açıklanmadığını düşünüyoruz” dedi.

100 MİLYON EKMEK

Undaki her 1 kuruşluk artışın ekmek fiyatını direkt etkilendiğini belirten Ataman, “Tarım ve Orman Bakanı buğdayların şimdi hasat edilmediğini fiyatların bu nedenle açıklanmadığını tabir etse de Mardin ve Adana’da birinci buğday hasatları çoktan yapıldı” dedi.

sözcü.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meme Büyütme Ameliyatı - Kalkan Kiralık Villa - Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/