ÜlkeKültür.com

Avustralya TÜFE enflasyonu beklentileri aşarak şahin bir RBA’ya davetiye çıkardı

0 122

Investing.com – Avustralya tüketici fiyat endeksi enflasyonu, inatçı bir formda yüksek seyreden yakıt ve konut fiyatları nedeniyle Nisan ayında beklenenden daha fazla arttı ve muhtemelen önümüzdeki aylarda Merkez Bankası tarafından daha fazla faiz artırımına davetiye çıkardı.

Avustralya İstatistik Ofisinin (ABS) Çarşamba günü açıkladığı datalara nazaran Avustralya TÜFE, Nisan ayına kadar olan yılda %6,8 arttı. Bu sayı, %6,4’lük artış beklentisinin ve bir evvelki ayın %6,3’lük bedelinin üzerinde gerçekleşti.

ABS, bilhassa geçen yıl akaryakıt tüketim vergisinin yarıya indirilmesinin akabinde artan otomotiv yakıt fiyatlarının, enflasyondaki artışa en büyük katkıyı yapan ögeler ortasında yer aldığını kaydetti. Lakin konut, besin ve ulaşım fiyatlarındaki artış üzere öteki faktörler de genel enflasyonu üst çekti.

Özellikle kira fiyatları, RBA’nın faiz oranlarını artırmasıyla ipotekli konut kredilerindeki artışı takip ederek geçtiğimiz yıl boyunca yükseldi. Kiralama piyasasında da talep, arzı büyük ölçüde aştı.

Çarşamba günkü yüksek enflasyon verisi, RBA Lideri Philip Lowe‘un kalıcı enflasyonun muhtemelen daha yüksek faizler ve işsizlikle sonuçlanacağı ikazında bulunmasından yalnızca saatler sonra geldi.

Avustralya’nın istihdam piyasası, iktisat için kıymetli bir parlak nokta olmaya devam ederken tıpkı vakitte enflasyonun artmasına da katkıda bulundu. RBA, önümüzdeki aylarda artacağı iddia edilen işsizlik ile alanda bir ölçü yavaşlama hedefliyor.

Çarşamba günü açıklanan TÜFE verisi de enflasyonun yakın vadede RBA’nın %2 ila %3 gayesine yaklaşma eğiliminin düşük olduğunu gösterdi. Fakat yeniden de Aralık ayında ulaşılan %8’in üzerindeki doruğun altında kaldı.

Okumanın akabinde %0,2 kıymet kaybeden Avustralya doları, güçlenen dolar ve Çin’e ait kaygıların de baskısı altında kaldı.

RBA geçtiğimiz yıl faizleri 300 baz puandan fazla artırdı ve son vakitlerde ekonomik büyümenin, artan oranlar altında yavaşlaması nedeniyle daha fazla artış için daha data odaklı bir yaklaşımın sinyalini verdi.

Ancak enflasyonun son 30 yılın en yüksek düzeylerine gerçek ilerlemesiyle birlikte merkez bankasının, enflasyonu düşürmeyi birincil amaç olarak belirlediği göz önüne alındığında, para siyasetini daha da sıkılaştırması beklenen. Banka, Mayıs ayı başında beklenmedik bir halde faiz artırımına gitmişti ve önümüzdeki hafta düzenleyeceği toplantıda da faiz artırımına gitmeye hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking