ÜlkeKültür.com

Dolar Tepeyi Gördü, Gram Altında Rekor Geldi, Dolar/TL İçin Kaç Konuşuluyor?

0 152

Dolar/TL’de yeni tarihi tepeye ulaşılması yurtiçinde altın fiyatlarında da rekoru beraberinde getirdi. Gram altın 1.320 lirayı gördü.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı yatay bir seyir izlerken dolar/TL’nin yeni tarihi doruğunu görmesiyle gram altında da rekor geldi.

Düşük hacimli piyasada dolar/TL sabaha karşı 20.90’ın üzerini gördü. Birebir saatlerde kurdaki hareketin tesiriyle gram altın da birinci sefer 1.320 liraya kadar yükseldi.

Dolar/TL sabah saatlerinde 20.63’e gerilerken gram altın da tekrar 1.302 liraya çekildi.

Altının ons fiyatı ise görece yatay seyrini sürdürdü. Ons fiyatı dün 1.945 dolardan 1.959 dolara yükseldi. Sabah saatlerinde de bu düzeyden süreç gördü.

Dolar kurunda konuşulan düzeyler: 25-26 TL

Orca Macro Finansal Danışmanlık kurucusu Cihan Kırıkoğlu, dolar/TL kurunda altı ay içerisinde 25-26 düzeyinin şaşırtan olmayacağını söyledi.

İktidar, uzun müddettir düzenlemeler ve Merkez Bankası’nın ‘arka kapı’ satışlarıyla dövizi baskı altında tutmaya çalışıyor. Bu durum piyasada ikili bir fiyat oluşmasına yol açtı. Seçimler sonrasıysa kurdaki hareketlenme durdurulamıyor.

İhracatçılar, iki ay evvel Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmelerinde ‘denge kur’ seviyesi olarak 25-26’yı talep etmişlerdi.

Ekonomi gazetesinden Burcu Göksüzoğlu’na konuşan stratejist Kırıkoğlu’na nazaran de kurda ‘adil seviye’ 25-26 lira: “Bunun üzerine bir de yurt dışından yabancı sermaye akımı girmesini bekleyeceksek o vakit kurun biraz daha overshoot etmesi, bu adil düzeyin de biraz üstüne çıkıp daha da ucuzlayıp yabancıları içeri cezbetmesi gerekli olabilir. Zira bu dediğim hesabı, yabancı yatırımcılar da yapıyor. Onlar da bakıyorlar. ‘Bu işin adil pahası şayet 25-26 ise ben niçin adil kıymetten gireyim? Ucuz olduğu vakit girerim’ diyorlar.  O da 28-29’u bekleyecek tahminen.

Dövizde konuşulan düzeyler bunlar özetle. Maalesef tüketiciler açısından çok yüksek ve doğal ki yüksek enflasyon ve alım gücü erimesine işaret ediyor fakat işte son bir yıllık maruz kaldığımız bu yüksek enflasyon ve maliyetlerdeki artış ve rezerv gelişmeleri sonucunda ulaştığımız noktada görülen istikrar düzeyler maalesef bu. 25-26 TL önümüzdeki altı ay içerisinde hiç şaşırtan olmaz.”

HalktV, Diken

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking