ÜlkeKültür.com

Artık Dünya altı ronnagram, Güneş ise iki bin kettagram tartısında: Tüm bunlar ne demek oluyor?

0 0

Çok büyük bir kainatta yaşıyoruz ve onu anlatmak için çok büyük ünitelere gereksinimimiz var. Ve bu muhtaçlığımız için ünitelerimizi tanımlayan kurum, yottalarla çarçabuk ölçülemeyecek kadar büyük şeyler için ronna ve quetta ön eklerini ekleyerek yardıma koştu. Şayet inanılmaz derecede küçük şeyleri tartışmak istiyorsanız da, artık ronto ve quecto ön eklerini kullanabilirsiniz.

Aşırı uçlardaki ön ekler daha az kullanılıyor olsa da, geçtiğimiz haftaya kadar en büyük ön ek 10 üzeri 24 için yotta ve en küçüğü yocto (10 üzeri eksi 24) idi. Fakat artık, metrik sistemin nezaretinden sorumlu olan 27. Yükler ve Ölçüler Genel Konferansı, her bir uca iki ek ön ek daha ekleyerek, çarçabuk tanımlanabilecek aralığı her iki tarafta de bir milyon kat genişletti.

Kökleri Fransız İhtilali’ne kadar uzansa da, Memleketler arası Üniteler Sistemi (SI) üniteleri 1960 yılında atto’dan tera’ya (10 üzeri eksi 18 ve 10 üzeri 18) kadar uzanan bir başlangıç aralığıyla kuruldu. Kozmosu kavrayışımız geliştikçe, 1964 ve 1991 yıllarında daha fazla ön ekler eklendi.

Bu ön ekler yedi temel ünite için kullanılıyor: Saniye, metre, (kilo)gram, amper, kelvin, mol ve kandela. Lakin Genel Konferansın denetiminde olmayan başka üniteler de terminolojiyi kopyalamıştır. Dünyanın şu anda muazzam ölçüde bilgi ürettiği gerçeği ile yakında yottabyte’ın (1,000 000 000 000 000 000 000 000 bayt) bunu tanımlamaya yetmeyeceği gerçeği, genişlemeyi motive eden etkenlerden biriydi.

Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı’ndan Dr. Richard Brown, resmi olarak tanınmayan ön ekler olan brontobaytlara ve hellabaytlara yapılan atıfları gördükten sonra yeni ünitelerin eklenmesine öncülük etti. Genel Konferansın resmi tanımlar sağlaması, tanımlanan ünitelerin farklı devletler tarafından farklı manalarda kullanılmaması için çok kıymetli. Bu çeşit bir karışıklık, tam olarak SI ünitelerinin kaçınmak için tasarlandığı cinsten felaketlere yol açabilir.

Yeni ön eklerle bir arada, artık Dünya altı ronnagram ağırlığında ve Güneş iki bin Quettagram ağırlığında

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya