ÜlkeKültür.com

Noel Baba Rallisi gelir mi?

0 70

Piyasalar nasıl bir yıl geçirdi? Çabucak çabucak her sene sonu gerçekleşen ve sert yükselişlere sahne olan ‘Noel Baba Rallisi’ yaşanacak mı? Hangi gelişmeler kritik olabilir? Allbatross Portföy Fon Yöneticisi Gökhan Uskuay ve InvestAZ Araştırma Yöneticisi Tuğberk Çitilci piyasaları değerlendirirken, senaryoları hurriyet.com.tr’ye tahlil etti.

Şenay Zeren

Piyasalar, epey hareketli geçen bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. 2022 yılına Covid-19 pandemisinin gölgesinde girilirken, piyasa aktörleri ortasında ‘Pandemide sona mı yaklaşılıyor?’ öngörüsü konuşulmaya başlanmıştı. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekât başlatmasıyla, gündem bir anda değişti. Bu harekatla bir arada yükselen jeopolitik riskle, ‘Rusya dünyaya pandemiyi unutturdu’ demek çok da yanlış olmayacaktır.

Diğer taraftan yıl genelinde ABD Merkez Bankası (Fed) sahneden hiç inmedi. Bir yandan yükselen enflasyon öteki yandan resesyon riskiyle boğuşan Fed’in, para siyasetine yönelik yol haritasıyla ilgili verdiği ip uçları piyasaların en kıymetli gündem hususu oldu. Fed, enflasyondaki yükselişin önüne geçebilmek için, mart ayında agresif faiz artırımlarına başlarken; ekonomistlerin genel beklentisi aralık toplantısıyla birlikte Fed’in faiz artırımlarında frene basabileceği yönünde… Ayrıyeten başka majör merkez bankalarının (Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) faiz adımları ve açıklamaları da başka etkenler ortasında yer aldı.

Noel Baba Rallisi

Yıl sonuna yaklaştığımız bu günlerde ise, yatırımcılar ortasında çabucak hemen her yıl sonu yaşanan ‘Noel Baba Rallisi’ konuşuluyor. Pekala, Noel Baba Rallisi nedir?

Santa Rally ya da Christmas Rally olarak da bilinen ‘Noel Baba Rallisi’ aralık ayının son beş günü ile ocak ayının birinci iki günü piyasalarda ralli yani sert yükselişler ve rekorlar olacağı beklentisidir. Geçmişi 1960’lı yıllara dayanan Noel Baba Rallisi’nin birçok sebebi bulunuyor.

Noel Baba Rallisi’nin sebepleri olarak; yeni yılın birinci haftasında piyasaların yükseleceği beklentisi, yeni fonların piyasaya girmeyesi, tatil ikramiyeleri ve hatta yeni yıl ruhuyla yaşanan optimistlik sayılabilir.

Noel Baba Rallisi’nin bu sene de yaşanacağını düşünen stratejistlerin yanında, beklenen rallinin öne çekildiğini değerlendirenler de var. Kimi uzmanlar ise, Ayı Piyasası Rallisi’nin yaşandığını yorumluyor. Öbür taraftan, Fed’in aralık toplantısıyla birlikte faiz artırım suratını yavaşlatmasının risk iştahını artırması ve ralliyi desteklemesi bekleniyor.

Ayı piyasası rallisi, uzun süren bir ayı piyasası düşüşünün yarısına gelindiğinde hisse senetleri fiyatlarında yaşanan sert yükselişlerle, kısa vadeli bir toparlanma manasına gelir.

Noel Baba yerine ‘AYI PİYASASI RALLİSİ’ sürebilir
Gökhan Uskuay – Allbatross Portföy Fon Yöneticisi

Noel Baba rallisi, düzgün geçen bir yılın taçlandırılması ve gelecek yılda düzgün beklentilerin yıl sonunda satın alınmasıdır. Dünyaya baktığımızda, dünya borsaları ortalama piyasa bedelinin beşte birini sildi. Sıkı para siyasetleri, jeopolitik riskler ve yüksek enflasyon nedeniyle artan faizler, dünya borsalarında epey makus bir yıl yaşattı. Küresel enflasyonun zirve yaptığına yönelik beklentiler ve sıkı para siyasetlerinin sürat keseceğine yönelik beklentiler; yurt dışı borsalarına ‘Noel Baba Rallisi’ yerine ‘Ayı Piyasası Rallisi’ yaşatmaya devam edebilir. 14 Aralık Fed toplantısına kadar yurtdışında bir ayı piyasası rallisi gücünü koruyabilir.

Borsa İstanbul yıl boyunca negatif gerçek faiz rallisi yaşadı. KKM (Kur Muhafazalı Mevduat) yılın büyük bir kısmında enflasyona karşı muhafaza sağladı; lakin son 2 ayda enflasyon altında kalınca yıl boyunca borsaya olan ilgi süratle arttı. Fed’in 14 Aralık’ta faiz artırım suratını azaltması, DTH (Döviz Tevdiat Hesabı) ve KKM’den borsaya geçişleri artırabilir.

Yurt dışı ve yurt içi dinamiklere baktığımızda aralık ayında piyasalar için bir ralli havasını sunmasını bekleyebiliriz.

bigpara.hurriyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/