ÜlkeKültür.com

API petrol stokları beklenmedik formda arttı, DoE stoklarında düşüş bekleniyor

0 40

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) dataları, ABD’de petrol stoklarının beklentilerin bilakis süratli bir artış gösterdiğine işaret etti.

API tarafından hesaplanan ve güç işlemcileri tarafından yakından takip edilen datalara nazaran 26 Mayıs ile sona eren bir haftalık periyotta, petrol stokları 5,2 milyon varil arttı. Piyasa beklentisi 1,22 milyon varil kadar bir düşüş olacağı tarafındaydı.

API, benzin stoklarının 1,9 milyon varil, damıtılmış eser stoklarının ise 1,85 milyon varil arttığını açıkladı.

Dünyanın en büyük petrol depolama merkezi ve ABD içindeki boru sınırlarının kavşak noktası olan, WTI çeşidi petrolün fiyatlandığı Cushing bölgesinin petrol stokları ise 1,78 milyon varil artış gösterdi.

ABD Güç Bakanlığı (DoE) Güç Bilgi İdaresi (EIA) tarafından bugün açıklanacak petrol stoklarında ise artış bekleniyor.

WSJ tarafından hazırlanan ankete nazaran bir evvelki hafta 12,5 milyon varil üzere yüksek bir düzeyde düşüş gösteren petrol stoklarının, 26 Mayıs ile sona eren haftada bu düşüşünü sürdürerek 1,4 milyon varil daha azalacağı kestirim ediliyor.

WSJ’nin anketinde akaryakıt stok varsayımı 0,9 milyon varil düşüş, damıtılmış eser stok varsayımı 0,5 milyon varil artış istikametinde oluştu.

Ankette DoE’nin açıklayacağı kapasite kullanım oranının yüzde 91,7 düzeyinden yüzde 92,3 düzeyine çıkacağı kestirim edildi.

DoE stok dataları Pazartesi günü ABD’de tatil olması nedeniyle bu hafta için TSİ 18.00’de açıklanacak.

Foreks Haber Merkezi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meme Büyütme Ameliyatı - Kalkan Kiralık Villa - Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/