ÜlkeKültür.com

Altının istikametini bu haftaki toplantı belirleyecek

0 141

Investing.com – Altın kritik haftaya sakin başladı.

Bu hafta hem ABD Merkez Bankası (Fed) hem de Avrupa Merkez Bankasının (ECB) toplantıları olacak. Yılın birinci toplantılarında faiz artışından çok faiz artırımının ne vakit tamamlanacağına dair açıklamalar yakından takip edilecek.

Fed’in Kasım’da son 75 baz puan artırması ve faiz oranında daha tavırlı davranacağını açıklamasıyla ons altın yükseliş geçti. Kasım prestijiyle yükselişine devam eden değerli metalde süreçler 1.920-1.930 dolar aralığında gerçekleşiyor.

2022’yi çıkarsız kapatan ons altın 2023’ün birinci ayında %5,7 primlendi ve gelecek aydaki görünümde Fed toplantısı epeyce değerli bir hale geldi. Beklentiler Fed’in Çarşamba günkü FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yapması tarafında. Fakat asıl değerli nokta, piyasalar Mart’ta da 25 baz puanlık faiz artışı ile siyaset faizinin %5’e çıkarılmasını ve burada korunmasını bekliyor. Fed Lideri Powell, daha evvelki açıklamalarında kesin faiz oranının %5’in üzerinde olabileceğini belirtti. Bu toplantıdaki telaffuzlar tek ya da birden fazla faiz artışı fiyatlamasında tesirli olacak.

Resesyon tasaları azaldı

Fed’in hem enflasyon hem de büyümeye dair dataları olumlu değerlendirmesi, iktisatta sanılan kadar sakin bir süreç olmayacağı algısını destekleyebilir. Bu da Fed’in iddialardan daha erken indirim sürecine başlayacağı niyetini kuvvetlendirebilir.

Beklentiler istikametinde gerçekleşen toplantının altındaki yükselişi destekleyeceği düşünülürken haftalık seyirde 1.950 dolar düzeyi yakından izleniyor.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankasının da 50 baz puanlık faiz artışının akabinde kademeyi düşürmesi de faiz cazibesi olmayan altındaki müspet görünümü destekleyebilir.

Gram altında son durum

Geçtiğimiz hafta ons altındaki yükselişin tesiriyle 1.178 TL’ye çıkarak tarihi tepeyi gören gram altın haftayı 1.166 TL’den kapattı. Bugün hem ons fiyatının yatay seyretmesi hem dolar kurunun 18,80’den süreç görmesiyle gram fiyatı da nötr tarafta. Haftanın devamında onsa bağlı hareket gram fiyatında doruğun yine test edilmesine neden olabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi