ÜlkeKültür.com

ARTA Dokuma sürdürülebilirlik prensibi doğrultusunda güneş güç santrali kuruyor

0 108

Çevreye ve tabiata saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışı çerçevesinde hizmet veren ARTA Dokumacılık, Çorlu Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasının elektrik muhtaçlığını yenilenebilir güneş gücü ile karşılamak hedefiyle Güneş Güç Santrali kuruyor. Şubat ayında başlayacak çalışmaların Ağustos 2023’te tamamlanması planlanıyor.

ARTA Dokuma elektriğini güneşten karşılayacak

Temiz ve sağlıklı bir etrafın gelecek jenerasyonlara aktarılabilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tüm üretim süreçlerinde kapsamlı bir etraf idaresi uygulayan ARTA Dokumacılık, kuracağı Güneş Güç Santrali (GES) ile de tabiata katkı sunmaya devam ediyor. Yaklaşık 9 milyon dolarlık yatırımla Yozgat’ın Yerköy ilçesinde 110 bin metrekare alan üzerine konuşlanan projenin Ağustos 2023’te tamamlanması planlanıyor. Yeni GES yatırımları ile ilgili açıklamada bulunan ARTA Dokuma kurucu ortağı Arif Nalbant, “Kurulduğumuz günden bu yana etrafa hassas bir anlayışla hareket ediyoruz. Kurmakta olduğumuz Güneş Güç Santrali (GES) de karbon ayak izimizi azaltarak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakma maksadımıza değerli bir katkı sunacak” dedi.

Sürdürülebilir bir dünya için

Gerçekleştirdikleri Güneş Güç Santrali (GES) yatırımı ile Çorlu Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan fabrikalarının elektrik tüketiminin tamamını sıfır karbon salınımı ile yenilenebilir güneş güç santrali üzerinden karşılamayı planladıklarını söyleyen Arif Nalbant, “Çorlu Velimeşe OSB’de bulunan fabrikamızın elektrik gereksinimini karşılamak maksadıyla 9 milyon dolarlık yatırımla Yeo Teknoloji Güç ve Sanayi A.Ş. ile iş birliği yaparak Güneş Güç Santrali (GES) kuruyoruz. İlgili doküman ve müsaade süreçlerimizi büyük oranda tamamladık. Ülkemizin güçte dışa bağımlılığının azaltılmasına katkıda bulunacak santralimizde yerli üretim güneş panelleri kullanacağız. Bugüne kadar üretim süreçlerimizde daima sürdürülebilirlik odaklı çalışmıştık, artık kullandığımız gücün de düşük karbon salınımlı, yenilenebilir, etrafa saygılı formüllerle üretilmesini amaçlıyoruz. Isıl gücümüzün yüzde 40’ını yenilenebilir biyokütle ile sağlıyorduk. GES’i devreye alınca elektrik tüketimimizi yüzde 100 oranında yenilenebilir, sıfır karbon salımlı güneş gücünden sağlayacağız. Güç ve su tüketimi yüksek bir bölümde faaliyet gösteren ve dünyanın geleceğini önemseyen bir firmayız. Çevresel etkimizi en aza indirme kararımız doğrultusunda, su ve güç tasarrufu sağlayan denetim teknolojileri, baca gazı ve atık sudan ısı geri kazanım sistemleri kurmaya ve operasyonel verimliliğimizi artırmak için yatırımlar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Ağustos 2023’te tamamlanacak

Yerli güneş panelleri kullanılarak oluşturulacak Güneş Güç Santrali (GES) yatırımında birinci panel Mart 2023’te yerleştirilecek. Yılda 16 milyon kWh’ın üzerinde pak güç üretmesi beklenen tesisin Ağustos 2023’te tamamlanması planlanıyor. ARTA Dokuma yaptığı bu yatırımla Çorlu Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan fabrikasının tüm elektrik muhtaçlığını GES üzerinden karşılamayı planlıyor. Firma, yaz aylarında santralde oluşan üretim fazlası elektriği ise şebekeye verecek.

-iDeal Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom