ÜlkeKültür.com

Altının gözü Fed toplantısında

0 129

Altın geçtiğimiz hafta alıcılı bir haftayı geride bırakırken altı haftayı da üst üste yeşilde kapatmış oldu.

1.926 dolar/ons düzeyinden haftaya başlayan sarı maden, hafta ortasına kadar alıcılı seyrederek 1.949 dolar/onsla, geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Altın, haftanın son gününe kadar bu düzeyde kalmayı başaramazken haftalık kapanışını 1.928 dolar/ons düzeyinden yaparak yüzde 0,1’lik bir yararla seansı tamamladı. Kritik Fed haftasına girilmişken altın, 1.930 dolar/ons düzeyi civarında seyretmeye devam ediyor. Fed’in 25 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken karar sonrası Lider Jerome Powell’in bildirileri, piyasaların genel seyrini belirleyecek. Genel manada Powell’in, güvercin sayılacak bildiri vermesi, piyasaların üst gidişini destekleyebilir. Bu yükselişten altının da hissesini düşeni alarak 1.950 dolar/onsun üzerine gerçek atak yapması beklenebilir.

Gümüşün; geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan büyüme verisi sonrası 24 dolar/onsu aştığını görmemize karşın haftayı yeşilde kapatamadığını gözlemledik. 23,91 dolar/ons düzeyinden haftaya başlayan beyaz maden, 23,60 dolar/ons düzeyinden seansı tamamlayarak yüzde 1,3 kaybı hanesine yazdı.

Platin, haftayı kayıpla tamamlayan bir öbür değerli maden olurken son bir aydaki tüm çıkarlarını geri vermiş oldu. 1.045 dolar/ons düzeyinden seansa başlayan platin, 1.014 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 3 kaybı hanesine yazdı.

Paladyum geçtiğimiz haftanın en çok paha kaybeden değerli madeni olurken son 13 ayın en düşük düzeyini kaydettiği bir haftayı yaşadı. 1.717 dolar/ons düzeyinden haftaya başlayan paladyum, 1.611 dolar/ons düzeyinden haftayı tamamlayarak yüzde 6,7 kaybı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Değerli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta süreçler, dünya fiyatlarının üzerinde 8 dolar/onsla gerçekleşerek primli olarak devam etti. Hacim açısından ortalama bir hafta geride kalırken 24.446 kg altın, 3.941 kg gümüş süreciyle seans tamamlandı.

Kaynak: TROY

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom