ÜlkeKültür.com

Almanya’nın iş itimadı Kasım ayında yükseldi – IFO

0 0

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Perşembe günü açıklanan yakından takip edilen bir ankete nazaran Almanya’daki şirketlerin morali Kasım ayında beklenenden daha fazla arttı ve Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki mümkün bir resesyonun ciddiyetine ait dehşetleri bir nebze hafifletti.

IFO Enstitüsü tarafından açıklanan iş iklimi endeksi Ekim ayında revize edilmiş 84,5 puandan 86,3’e yükseldi. Ekonomistler bu sayının 85 olarak gerçekleşmesini bekliyordu.

Bu ortada Almanya’daki firmaların önümüzdeki altı ay için beklentilerini gösteren beklentiler göstergesi de 75,9’dan 80’e yükselerek 77 olan varsayımları aştı.

IFO Enstitüsü Lideri Clemens Fuest yaptığı açıklamada, Rusya’dan gelen doğal gazın azalması nedeniyle artan güç fiyatlarına bağlı olarak son periyotta yaşanan şiddetli resesyon endişelerinin “birçok kişinin beklediğinden daha yumuşak olabileceğini” söyledi.

Fuest, “Alman ekonomisindeki hissiyat düzgünleşti.” diye ekledi.

Özellikle Almanya’nın kilit imalat bölümündeki şirketler; gelecekteki iş şartlarına ait belirsizliğin, hâlâ yüksek düzeylerde olsa da düşüş yaşaması nedeniyle gelecek hakkında artık “daha az kötümser”.

Ülkenin hizmet dalındaki iş iklimi de önemli bir güzelleşme gösterdi.

Commerzbank baş ekonomisti Joerg Kraemer, “IFO iş beklentilerindeki net artış şirketlerin ,1) Gaz karnesi ihtimalinin olmadığını 2) hükümetin yardım paketinin muazzam olduğunu ve 3) girdi darboğazlarının azaldığını fark ettiğini gösteriyor.” dedi.

“Resesyon, evet. Çöküş, hayır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya