ÜlkeKültür.com

Rémy Cointrea, satış görünümündeki yavaşlamadan ötürü düşüş yaşadı

0 0

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Rémy Cointreau (EPA:RCOP) payları, Fransız içki devinin mali yılının ikinci yarısında büyümede yavaşlama beklediğini açıklamasının akabinde Perşembe günü düşüş yaşadı.

CEO Eric Vallat, Mart ayına kadar olan altı aylık devirde muhtemelen “COVID-19 sonrası olağan tüketime dönüş” olacağını söyledi.

Şirket mutlak manada tüketimin COVID-19 öncesi düzeylerin hayli üzerinde olmasını bekliyor lakin Vallat şirketin son iki yılda yaşanan patlamanın birtakım güçlü sonuçlara yol açacağı konusunda uyardı. Vallat tekrar de şirketin tüm yıla ait beklentilerini tekrarladı ve Rémy’nin stratejik gayelerine ulaşma konusunda planlananın ilerisinde olduğunu söyledi.

Rémy Cointreau payları açılışta %3’ün üzerinde paha kaybettikten sonra biraz toparlanarak kaybını %1’in altına indirdi. Paylar, pandemi sırasında meskene kapanan tüketicilerin öbür harcama fırsatlarının kaybını telafi etmek için kendilerini küçük lükslerle teselli etmesiyle iki kattan fazla artmıştı. Bu yıl paylardaki geniş çaplı satışlara karşın şirket, bu çıkarlarının yarısından fazlasını korudu.

Şirket, birinci yarıda yıllık %11’in üzerinde kimi şiddetli fiyat artışları gerçekleştirmeyi başardı; bu da bu yıl tüketici fiyatı düzeyindeki enflasyonun ne kadarının, öbür faktörlerden çok marj genişlemesinden kaynaklandığının bir öbür göstergesi. Fiyat artışlarına karşın satış hacimleri %9,7 oranında artarak organik satışlarda toplam %21’lik bir artış sağlandı.

Euro’nun bedel kaybetmesi de güçlü bir rüzgar yaratarak raporlanan satışlara 48 milyon euro üzerinde bir katkı sağladı ve faaliyet marjını yüzde 2,2 puan artırdı. Şirket, tüm yıl boyunca döviz faktörlerinin satışlara 110-120 milyon euro ve işletme kârına 55-60 milyon euro ortasında bir katkı sağlamasını beklediğini açıkladı.

Marjlardaki toplam 3,8 puanlık artışın yarısından fazlasını, döviz kurlarındaki dalgalanmalar oluşturdu. Güzelleşmenin geri kalanının büyük kısmı da şirketin, COVID-19 nedeniyle tekrarlanan bölgesel kilitlenmelerin yaşandığı bir ortamda tüketicilerin buna karşılık veremeyeceğinden korkması nedeniyle Çin’deki pazarlama harcamalarının süreksiz olarak askıya alınmasından kaynaklanıyordu.

Net kâr %67 artışla 224 milyon euro’ya yükselirken pay başına yarar %65 artışla 4,40 euro’ya ulaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya