ÜlkeKültür.com

Yeni periyot: İktisat soğuyacak; USDTRY kuru istikrar vazifesi üstlenecek

0 109

o     Seçimlerin geride kalmasının akabinde Türk mali piyasaları kestirim ettiğimiz doğrultuda bir seyir izlemeye başladı. Öncelikle, durum tespitimizi yenileyelim: seçime giden her iktidarın sokaktaki talebi canlı tutmak istemesine paralel, enflasyonun şirazesinden çıktığı bir ortamda faizlerin düşük tutulma tercihi (über-negatif gerçek faiz ortamı) parayı “mala bağlama” eğilimini tetikleyerek ithalatın patlamasına, bu bağlamda cari süreçler ve dış ticaret açığının da patlamasına neden olarak döviz talebini canlı tuttu. İktisadın gidişatını kur üzerinden tıpkı çocuğun ateşini ölçer üzere barometre misali tutan Türk insanına kriz yok algısı yaratmak isteyen kamu otoritesi, kapalı kapılar akabinde onlarca milyar dolar rezerv ‘yakarak’ kuru baskılamaya çalıştı. Uzun bir müddet bunda başarılı olsa da, iktisadın uygunca ısınması ile enflasyon yapışkanlık arz ederken, süreç de kendi içinde adeta bir sarmala dönüştü. İktisat soğumadan da bu sarmal bitmeyecek!

o     Madem gaye hasıl oldu ve artık seçim süreci de tamamlandı, beyaz bir sayfa açmanın da vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Seneye Mart ayında lokal seçimlerin olduğu ve Sn. Cumhurbaşkanı’nın faiz konusunda hassasiyetinin de bilindiği üzere, iktisada soğutmak için en güçlü silah olan faizin devreye alınmayacağını kabul etmek gerekiyor. Ne demişti, Mundell – Fleming, sermaye hareketlerinin hür olduğu bir iktisatta, hem faizi hem de kuru bir arada denetim edemezsiniz. Bu durumda, tercih faizden yana yapıldığına nazaran, döviz kurunun istikrar rolü üstlenerek dengesizliği giderene kadar yükselmesi gerekiyor.

Artık iktisat siyasetleri aşikâr ölçüde rasyonel bir yerde ilerleyeceği ve kaptan köşküne de Sn. Mehmet Şimşek’in oturacağı düşünülürse, iktisadın süratle soğutulduğu siyasetlerin pek de gecikmeyeceğini düşünüyoruz. Aksi takdirde, cari süreçler açığının büyümeye devam etmesi kendi içinde döviz talebini canlı tutacak, TCMB rezervleri üzerinde var olan baskının (erimenin) da daha da artmasına neden olacaktır.

Kıbrıs  İktisat Bankası Sabah Bülteni

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/