ÜlkeKültür.com

BoJ/Ueda Kazuo: Nakdî genişlemeye  devam; global faiz oranları periyodu sona ermiş olabilir

0 147

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda, yüzde 2’lik enflasyon amacına sürdürülebilir bir biçimde ulaşmak için gerektiği sürece genişleyici para siyasetlerine devam edeceklerini söyledi.

Ueda, Japonya parlamentosunda konuştu. Mali yılın ortasına gerçek, enflasyonun net bir biçimde yüzde 2’nin altına düşmesini beklediklerini belirten Ueda, “Görünüm konusunda yüksek belirsizlik olmasına karşın, enflasyonun bundan sonra toparlanması muhtemel” dedi.

“Parasal genişlemeye sabırla devam edeceğiz” diyen Ueda, “Çünkü sürdürülebilir ve istikrarlı yüzde 2’lik fiyat artışlarının yanı sıra çalışan fiyatlarında devam eden artışlara ulaşmak için hala aralık var” sözünü kullandı.

Öte yandan, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ise global ekonomik ve finansal durumlar büyük ölçüde değişirken maliye siyasetini ortak memleketler arası anlayışa dayalı olarak yönlendirmek gerektiğini söyledi.

BoJ, çekirdek tüketici enflasyonunun Mart 2024’te sona eren mali yılda yüzde 1,8 civarında gerçekleşmesini bekliyor.

Dünyada düşük faiz periyodu geride kalıyor

Ueda ayrıyeten küresel iktisat hakkında da yorumlarda bulundu. BoJ guvernörüne nazaran, hali hazırda enflasyon ve faiz oranlarının artık geçmişteki düşük düzeylere geri dönmeyeceği yeni bir ekonomik periyot ile karşı karşıya olabileceklerini bildirdi.

Küresel enflasyonist baskılardaki alevlenme için arz faktörlerinin suçlandığını belirten Ueda, lakin pandemi periyodunda uygulamaya konan devasa mali ve nakdî dayanaklar üzere talep faktörlerinin de enflasyonist baskılarda bir rol oynamış olabileceklerini vurguladı. Ueda, birtakım akademisyenlerin global enflasyonist baskıları er ya da geç bastırılacaklarını söylediklerini, fakat oburlarının yüksek enflasyon devrinin insanların fiyatlara ait görüşlerin değiştireceği ikazında bulunduklarını söz etti.

Ueda, “Küreselleşmeden bloklaşmaya geçiş ve pandemi devrinde biriken kamu ve özel bölüm borçlarının yüksek düzeyi dikkate alındığında global faiz oranları pandemi öncesindeki uzun periyodik düşük düzeylere dönmeyebilir” dedi.

TRT haber, Foreks Haber, ParaAnaliz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!