ÜlkeKültür.com

Yatırımcılar dikkat: Vakit borsada seçici olma vakti

0 0

Son aylarda borsaya akın akın yatırımcı geliyor. Yüksek enflasyona karşı getiri arayışı, alternatif piyasaların düşük çıkar sağlamaları, 2022 periyot bilançolarının iktisattaki büyüme ve yüksek enflasyon nedeniyle âlâ performans göstermeleri yatırımcıları borsaya çeken kıymetli etkenler oldu.

İşte Hürriyet gazetesi muharriri Zeynel Balcı’nın bu haftaki yazısı…

Ancak perşembe günü sert satışlarla kısa periyodik bir panik havası yaşanınca, yatırımcı borsanın düşebileceğini gördü. İşte bu dalgalanma, durumu gözden geçirme ve daha seçici olmayı da beraberinde getirebilir.

Kâr satışlarına karşın borsada optimistlik ve çıkış trendleri korunuyor. Borsa İstanbul’da gelen satışları bu basamakta teknik düzeltme olarak görmek mümkün. Çıkışa öncülük eden birtakım paylarda satışların derinlik kazanması BIST100 Endeksi üzerinde tesirli oldu. Fakat lokomotif fonksiyonunu diğer payların almasıyla endeksteki düşüşün devamı gelmedi ve sınırlandı. Eylül ayının son günlerindeki 3.000 düzeylerinden bu yana önemli düzeltme yapmadan devam eden çıkış hareketi sekteye uğradı ve geçtiğimiz perşembe günü sert satışlar ile kısa müddetli bir panik havası yaşanmasına neden oldu. Yatırımcılar borsanın düşebileceğini de görmüş oldu desek yeridir. Bu dalgalanma durumu gözden geçirme ve daha seçici olmayı da beraberinde getirebilir. Bilhassa son aylarda borsaya tabir yerinde ise akın akın gelen yeni yatırımcılar açısından daha dikkatli olmak gerekecek.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklı açıklamada, 17 Kasım itibariyle bakiyeli yatırımcı sayısının 6 milyonu geçtiği duyuruldu. Pay senedi sayısının ise 3 milyon 48 bin kişi olduğu, yılbaşından bu yana 682 bin yeni yatırımcının geldiği açıklandı. Yüksek enflasyona karşı getiri arayışı, gayrimenkulü hariç tutarsak alternatif piyasaların düşük yarar sağlamaları, 2022 periyot bilançolarının iktisattaki büyüme ve yüksek enflasyon nedeniyle uygun performans göstermeleri yatırımcıları borsaya çeken haklı münasebetler. Ayrıyeten; Döviz kurlarında bir müddettir devam eden yatay seyir ve gerileyen çıkar nedeniyle “kur muhafazalı mevduata (KKM)” olan ilginin azalması yanında kripto para dalında yaşanan son gelişmeler ve kayıpların borsaya ilgiyi daha da artırdığı kabul gören bir mevzu.

Özellikle son günlerde piyasaya merhaba diyen yatırımcılar primli bir sürece katılmış oldular. Piyasa ağzıyla tanımlayacak olursak; Tren yola çıkalı oldukça oldu, bayağı da yol aldı. Lakin son durağa daha var mı, yolun neresindeyiz üzere sorular perşembe günkü satışlarla biraz öne çıkmış olabilir. Ancak pay senetlerini sattıktan sonra enflasyonu yenecek konut dışında önemli bir alternatif de bulunmuyor. Gerçi konut fiyatlarında da emsal durum var, o dal de Borsa İstanbul’dan pek farklı değil. TCMB bilgilerine nazaran; Konut fiyatları, 2022 yılı Eylül ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran nominal olarak yüzde 189.2, gerçek olarak ise yüzde 58 oranında arttı. İstanbul için artış yüzde 212.1 olarak açıklandı. BIST100 Endeksi için ise yılbaşından bu yana getiri geçen hafta içinde yüzde 140-150 prim düzeylerine ulaştı. Konuttaki prim daha yüksek. Bilançolara bakıldığında primli ancak temel datalar açısından değerli olmayan paylar hala mevcut. Bu açıdan Borsa İstanbul’da olumlu seyir korunmakla birlikte “daha seçici olma” gerekliliğinin altını bir defa daha çizelim.

Dış piyasalarda ABD enflasyon bilgilerindeki gerileme ile Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentisinin tesirleri zayıflamaya başladı. Güçlü gelen ABD perakende dataları Fed’in faiz artırımına devam için marjının bulunduğu halinde değerlendirildi. Bunun yanında ABD haftalık işsizlik müracaatlarının beklentilerin altında kalarak 222 bin kişi gelmesi istihdam piyasasının gücünü koruduğuna yoruldu. Bilindiği üzere Fed faiz kararları açısından istihdam ve enflasyon dataları farklı bir kıymete sahip. Öbür yandan Fed kaynaklı temkinli görüşler gelmeye başladı. Düşük gelen ABD TÜFE dataları sonrası Fed yetkililerinin “güvercin” tondaki açıklamaları biraz şahinleşti. St. Louis Fed Lideri James Bullard, siyaset yapıcıların faiz oranlarını daha da artırması gerektiğini ve enflasyonu düşürmek için faizlerin gereğince kısıtlayıcı düzeye çıkması gerektiği görüşünde. Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari ise, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını ne kadar yükseltmesi gerekeceğini bilmenin güç olduğunu, lakin enflasyonun tepe yaptığı netleşene kadar durmaması gerektiğini söyledi. Kashkari, “Gelecekteki faiz artışlarının ilerlemesini durdurmayı savunmadan evvel, enflasyonun tırmanmayı durdurduğuna ikna olmam gerekiyor. Şimdi orada değiliz” dedi.

bigpara.hurriyet.com.tr
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya