ÜlkeKültür.com

Ethereum kurucusu Buterin, FTX çöküşünden alınması gereken dersler sıraladı

0 97

Investing.com – Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, dün Bloomberg’e verdiği röportajda kripto ekosisteminin FTX çöküşünden kimi dersler alması gerektiğini söyledi.

FTX’in iflas etmesinin kripto sanayisinde büyük bir olay olduğunu kabul eden Buterin, bu olayın piyasada merkezileşme meselesini yine ele almasını sağladığını söyledi. Bu bağlamda borsalar için rezerv ispatını geliştirme konusunda çeşitli tahliller önerdi.

Borsalar için ortaya çıkan rezerv ispatı kapsamında platformlarda kullanıcı mevduatlarını ve bu mevduatların nasıl karşılanacağına yönelik olarak Merkle Tree yolu geliştirildi. Buterin, bu metotta kimi güvenlik açıkları olduğu söylerken ZK-SNARK üzere teknolojilerin borsa rezervlerini ve sorumluklularını göstermesi açısından kullanılması gerektiğinin altını çizdi. 

Vitalik Buterin, ayrıyeten FTX örneğinde olduğu üzere borsaların kullanıcıların fonları, farklı alanlarda kullanmasını engellemek için de çeşitli tekliflerde bulundu. Bilindiği üzere FTX borsasında en büyük sorun kullanıcı fonlarının kullanılması olarak ortaya çıkmıştı. Platform kullanıcıları, toplu halde fon çekim talebinde bulunduktan sonra kâfi likiditenin tutulmamasından ötürü borsa çekim süreçlerini karşılayamadı ve kısa müddette iflas müracaatında bulunmak zorunda kaldı. 

Borsaların, kullanıcı fonlarını kullanmasını durdurmak için Plazma ve Validium metotlarının kullanılmasından bahseden Buterin, handikap olarak bu metotların maliyetleri yükseltebileceğinden bahsetti.

“Merkezi borsalar, daha açık ve şeffaf kodlara sahip olmalı”

Merkezi borsalarının kısmen de olsa yararlı olduğunu söyleyen Ethereum kurucusu, örnek olarak hesap şifresinin kaybedilmesi durumunda platformlarda hesap kurtarma prosedürüyle varlıklara tekrar ulaşılabildiğini hatırlattı. Bunun yanında harici bir cüzdan da tutulan varlıklara, cüzdan adresinin anahtar sözlerinin kaybedilmesi durumunda erişim imkanı bulunmuyor.

Buterin, son olarak merkezi borsaların, bundan sonraki devirlerde daha açık ve şeffaf kodlara sahip olması için rezerv delili sistemini benimsemesi gerektiğini düşünüyor. Böylelikle bu platformlar, inançlı bir ortam haline gelmek için değerli bir adım atmış olacak.

Piyasa yorumcuları, FTX’in çöküşünün kripto sanayisini birkaç yıl geriye götürdüğü konusunda hem fikir. Bunun yanında düzenleyici tedbirlerin daha sıkı hale gelmesi mümkünken kimileri bu tedbirlerin kesimin gelişimine sekte vurabileceğini düşünüyor.

FTX, en büyük 50 alacaklısına 3,1 milyar dolar borçlu

FTX ile ilgili son gelişmelerde şirket, ABD İflas Mahkemesine yaptığı bildirimde en büyük 50 alacaklısına 3,1 milyar dolar borcu olduğunu beyan etti.

Yapılan müracaatın ayrıntısında birinci 10 alacaklıya yaklaşık 1,45 milyar dolar borç olduğu belirtildi. 11 Kasım’da yapılan iflas başvurusu sonrası şirketin yaklaşık 1 milyon kişi ve kuruma borçlu olduğu ortaya çıktı. 

Şirketin yeni CEO’su John Ray, FTX’e bağlı kimi şirketler için satış, tekrar yapılandırma yahut öteki stratejik süreçleri araştırdıklarını söyledi.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/