ÜlkeKültür.com

VDS ve Dedicated Sunucular

0 192

Hiçbir kesintiye uğramadan çalışacak potansiyelde çalışan bilgisayarların, bir diğer deyiş ile sunucuların web sitelerini barındırma durumuna nazaran sanal sunucu, VDS, VPS ve fiziksel sunucu şeklinde çeşitleri bulunur. İnternetin beyni durumunda olan bu sunucular içinde en bereketli çalışanı da VDS sunucusudur. İstanbul sunucu barındırma ile VPS gibi bilindik sunucuları kullanmak mümkündür.

VDS server, Türkçe açılımı ile Sanal Atanmış Sunucu, sanallaştırma sunucusu yardımıyla bir sunucu donanımının tamamen birbirinden bağımsız sunucular haline dönüşmesini ifade eder. Web site sahipleri, sitesini bir VDS üzerinde barındırır ve kendilerine hususi olarak ayrılmış işlemci, RAM benzer biçimde kaynaklara da sahiptir. Bu sunucu haiz olduğu izolasyon ve performans kalitesi ile Dedicated ortamına oldukca daha yakındır. Sunucu barındırma ile bu tür işlemleri hızlıca halledebilirsiniz. Web sitenizin de bu yoldan daha kaliteli olduğunu göreceksiniz.

Şunu da unutmamak icap eder ki bir VDS’nin %100 yedeğe sahip bir bulut alt yapısı bulundurması doğru hizmet için eğer olmazsa olmaz faktörlerden biridir. Bu ortama yakın olmak istiyorsanız dedicated sunucu kiralama hizmetini uzman kişiler tarafınca satın alabilirsiniz.

VDS Avantajları Nelerdir?

Vps sunucu benzer biçimde VDS satın al sunucusunun da birtakım avantajları vardır. VDS sunucu avantajları şu şekildedir;

RAM, CPU ve disk alanı benzer biçimde kaynakların paylaşımı yoktur. Her biri de kullanıcılara özel olarak aktarılır. Bu sayede kullanıcılar birbirlerinin web site kaynaklarını göremezler ve dolayısıyla daha verimli bir emek verme elde edilir.
Vps server benzer biçimde VDS sunucusunda da root erişimi aracılığı ile web site sahiplerinin sunucu üstünde çok daha çok test sahibi olmasını sağlar.
Sanal sunucu olan VDS yardımıyla web siteleri ihtiyaç anında fazlaca kolay bir şekilde kaynak artışı yapabilirler.
VDS web site trafiği ile kolayca başa menfaat. VDS üstünde yer edinen internet siteleri bundan dolayı yoğunluk ve donma şeklinde problemler yaşamaz.
Diğer sunuculara gore çok daha ekonomiktir.
Aynı zamanda dilediğiniz emniyet yazılımını kullanmanıza izin verir.
VDS Nedir, Ne İşe Yarar?

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, fiziki bir sunulumun belli başlı yazılımlar ile birden fazla sunucuya bölünerek kaynakların en verimli biçimde çalışmasını elde eden yapılardır. Bu nedenle günümüzde sanal sunucu kiralama hizmetleri revaçtadır. Sanal sunucu teknolojisi kısa ve net olarak bir sunucu üzerinden birbirinden bağımsız bir halde birden oldukca işletim sisteminin bulunması olarak tanınabilir. Sunucu kiralama hizmetlerinden VDS kirala hizmeti de kullanıcılar tarafından rağbet görür. Bu kiralama işlemleri sayesinde web siteleri daha iyi hale getirilebilir.

Vds kiralama işlemi ile siz de internet sitenizin hızını arttırarak yukarıda bahsedilen avantajlardan yararlanma imkanından faydalanabilirsiniz. Sanal sunucular dedicated ismi verilen bir fiziksel sunucu üstünden dağılım gösterir. Sunucu faaliyetlerinin kusursuz bir şekilde ilerlemesi için dedicated kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için alanında uzman firmaları tercih etmeniz gerekir.

Kimler Sunucu Kullanabilir?

Fiziksel sunucu en önce minik ve orta ölçekli işletmeler tarafınca kullanılır. Web sitesi barındırma, radyo yayını sağlama, yedekleme ve test paneli şeklinde işlemlerde fiziksel sunucunun önemi büyüktür. Bu sunucular orta düzey trafiğe haizdir ama tüm bir sunucuya ihtiyaç duymadan internet sitelerine hitap eder. Bu nedenle fizyolojik sunucu kiralama işlemleri kurumsal şirketler tarafından gerçekleştirilir.

Uzak Masaüstü Sunucu Nedir?

Uzak masaüstü sunucu, kullanıcının kendi bilgisayarından veya bir başka kullanıcının bilgisayarından erişebileceği sunuculara verilen isimdir. Bu sunucu, uzak masaüstü bağlantısı bulunan bilgisayarlarda Windows tabanına haiz sunucularınızı kullanmak için geliştirilmiştir. Örnek olarak Windows server 2008, 2012 ve 2016 gösterilebilir. Türkiye sunucu barındırma hizmetleri yardımıyla siz de farklı sürümleri elde edebilirsiniz.

Uzak masaüstü kiralama işlemleri için web sitenizi barındırarak mail ve veri tabanında kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sunucu aracılığı ile verilerinizin yedeklerine ulaşabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda test panelinizi de kullanabilirsiniz. Özellikle işletme sahipleri bu sunucu sayesinde verilerinin güvenliğini yüksek seviyede sağlayabilir. Her bir sunucu İstanbul veri merkezi tarafından test edilir.

Rdp Sunucu Nedir?

Rdp sunucu kiralama, bir bilgisayardan başka bir bilgisayara bağlanabilme işlemlerini gerçekleştirir. Aynı halde rdp server kiralama işlemleri de aynı uygulama için istek görür. Rdp sunucular ile beraber karşı tarafın bilgisayarını kendi bilgisayarınız şeklinde kullanabilirsiniz. Gerekli bağlantıyı kurduktan sonra kendi bilgisayarınızda gerçekleştirmek istediklerinizi bağlandığınız bilgisayarda gerçekleştirebilirsiniz.

Bulut sanal sunucu benzer biçimde sunucular bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayarak, kişilerin işlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Bulut sunucu, bir kişinin haiz olduğu sunucuya dilediği zaman ulaşabilmesini sağlar. Her noktadan erişim elde eden bu web barındırma sunucusu fizyolojik sunucuların sanallaştırma teknolojisini kullanımı yardımıyla ortaya çıkmıştır. Her bir sunucu işleminde olduğu şeklinde bulut sunucusuna haiz olmak için de SSL sertifikası gereklidir.

Domain Nedir?

Domain, terimsel olarak alan adı satın alma anlamını taşır. Alan adları internette bulunan pek oldukca web sitesinin anlaşılır olmasını sağlar. Böylece kullanıcılar ulaşmak istediği web sitesinin ismini kolayca anımsar. Bu sebepten dolayı domain satın al işlemleri her web sitesi sahibi için gereklidir. Eğer bir web sitesi kuruyorsanız kesinlikle domain almanız gereklidir. Farklı fiyat skalasında sunulan alan adlarını domain sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz.

Domain al işlemi güvenli şirketler tarafınca belli bir ücret karşılığında gerçekleşir. Tabi domain almadan ilkin alan adınızın ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Domain satın aldıktan sonra web sitenizden emin olmak istiyorsanız alan adı sorgula işlemlerinden faydalanabilirsiniz.

Whois Nedir?

Whois, internet kullanıcılarına bilgi hizmetlerini aktarabilmek için en sık kullanılan sorgu-yanıt sistemidir. Bu sistem yardımıyla domain ve öteki sunucu bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Whois sorgulama işlemi çok basittir ve sistem kullanıcıyı otomatik olarak yönlendirir. Linux web hosting de bu sistemde sorgulanabilir.

Domainlerde olduğu şeklinde hosting işlemlerinde de gerektiği durumlarda sorgulama ihtiyacı duyulabilir. Pek fazlaca türden hosting vardır bundan dolayı kimi zaman gerekli bilgilerin aktarılabilmesi için web hosting sorgulama işlemlerine gerek duyulur. Whois gibi güvenli platformlar üzerinden istediğiniz bilgiyi sorgulayabilirsiniz.

Kullanıcıların En Çok Kullandığı Hosting Nedir?

WordPress hosting, kullanıcıların en fazlaca kullandığı hostinglerden biri olmakla beraber, internet dünyasında sorgulanan sunucuların yanı sıra reseller hosting de sık duyulan kavramlardan biridir. Hosting de tıpkı domain gibi internet sitesinin alan adının oluşmasını sağlar. İnternet uzantısına internet sitesini ekleyebilmek için Linux reseller hosting fazlaca önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!