ÜlkeKültür.com

VDS Nedir?

0 181

Şirketlerin, sunucu olarak vasıflandırılan, özel amaçlara hizmet eden işletim sistemlerine ve kuvvetli donanımlara haiz bilgisayara muhtelif nedenlerle ihtiyacı olabiliyor. Fiziksel olarak bir sunucu kurulumu gerçekleştirmek için temel donanımlar ve lisanslı işletim sistemleri kullanılsa yada fiziksel sunucular kiralansa dahi yüksek bütçelerle yüz yüze kalınabiliyor. Bu noktada kullananların sunucu gereksinimlerine VDS server çözümleri cevap veriyor.

VDS Nedir?
Sistem kaynaklarının donanımsal ve yazılımsal bakımdan kullanıcıya ait olduğu, hususi sunucu hizmeti VDS (Virtual Dedicated Server-Sanal Adanmış Sunucu) şeklinde tanımlanıyor. Gerçek bir fiziksel sunucunun, sanal olarak donanımının bölünmesi ve kullananların ihtiyaç duyduğu işletim sistemiyle yapılandırılarak hazırlanan sunucularda, kullanıcıya direkt yönetici yetkisi tanımlanıyor. Bu sayede sunucu yöneticisi, güncelleme ve yazılım kurulumu gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyor.

Şirketlerin operasyonel faaliyetlerini sorunsuz biçimde sürdürebilmelerinde önemli rol oynayan VDS server çözümleri; Microsoft’un Server ailesi işletim sistemleriyle veya Linux tabanlı alternatif işletim sistemleriyle gelebiliyor. VDS kiralama aşamasında sunucuların hangi işletim sistemine sahip olacağını, doğrudan doğruya kullanıcılar belirleyebiliyor. Böylece şirketlerin yazılım altyapılarıyla uyumlu sunucularla çalışılabiliyor.

Donanım konusu, VDS sunucuların kullanıcılara büyük elastikiyet sağladığı unsurlardan biri oluyor. İşlemci yapısı ve performansı, RAM kapasitesi, depolama biriminin kapasitesi ve yapısı gibi parametreler, VDS fiyatları doğrultusunda değişiklik gösteriyor. Bu aşamada şirketlerin IT sorumlularının ve yöneticilerinin, kurumun gereksinim duyacağı iş yükünü, depolama alanını ve hatta ağ trafiğini de dikkate alarak doğru bir seçim yapması gerekiyor.

VDS kiralama hizmeti veren firmaların ağ trafiğini yüksek tutmaları, kullanıcılar için ilk etapta olumlu şeklinde görünse de ağ trafiğinin hangi lokasyondan sağlandığı, minimum trafik hızı kadar ehemmiyet arz ediyor. Daimi olarak başvurulacak bir VDS sunucunun merkezinin Türkiye olması öneriliyor. Bu sayede sunucuya bağlanma ve muamele gerçekleştirme sürecinde herhangi bir yavaşlama ve tıkanıklık meydana gelmiyor.

VDS Server Çözümlerinin Avantajları
Sunucular, doğaları gereği genel itibarıyla önemli verilerin saklandığı, oldukça sayıda bilgisayarın muayyen yazılımları veya dosyaları kullanmak suretiyle bağlandığı, standart bilgisayarlardan değişik donanımlara ve yazılımlara sahip özel bilgisayarları temsil ediyor. Böylesi özel bilgisayarların art niyetli kişilerin yazılım ve donanım bazlı saldırılarına maruz kalması, çoğu zaman kaçınılmaz hâle geliyor. Bu vaziyet da şirketler için bir risk anlamı taşıyor.

Şirketlerin fiziksel sunucularını saldırılardan korumak için sunucu bilgisayarlarına ek yazılımlar kurmaları, işletim sistemleri üzerinde hususi yapılandırmalar gerçekleştirmeleri, tertipli yedek almaları ve sunucunun, internete çıkmış olduğu network araçlarını, özenle seçmeleri gerekiyor. Tüm bu süreç IT sorumluları için yönetilebilir ve nihai noktaya ulaştırılabilir olsa da gözden kaçırılabilecek en küçük bir tafsilat bile güvenlik açığı oluşmasına neden olabiliyor.

Burada IT sorumluları ve yöneticilerinin malumat birikimleriyle birlikte deneyimlerinin de devreye girmesi gerekiyor. Sunucunun optimum güvenlik seviyesine taşınması başta olmak üzere yapılabilecek saldırılardan etkilenmemesine yönelik atılacak adımların tamamı, fiziksel sunucunun/sunucuların muayyen sürelerde devre dışı bırakılmasına kadar gidebilecek olumsuzlukları beraberinde getirebiliyor. VDS sunucu çözümlerinde ise güvenlik ve stabilite kol kola giriyor.

VDS müşteri müşterilerinin problemlerine 7/24 prensibiyle çözüm sunarken daha en başından VDS server çözümlerinin güvenliğini elde eden kiralama servisleri, sunuculara gelebilecek saldırıları yazılımsal ve donanımsal olarak engelliyor. Özelleştirilmiş firewall’lar ile başta DDoS saldırıları olmak üzere veri ve muamele gücü yitirilmesine niçin olabilecek negatif durumları elimine eden VDS sunucular, yedekleme konusunda da kullanıcıları yalnız bırakmıyor.

Çoğu VDS sunucu, depolama birimi olarak ya tekil olarak yahut RAID konfigrasyonuyla hazırlanan SSD’leri kullanıyor. Bu konum, VDS yöneticisi müşterilerin, şirketlere hususi kullanım senaryolarında ekstra performans artışı elde etmelerine yardım ederken aynı zamanda yedekleme şeklinde işlemleri de vakit kaybetmeden manuel yada otomatik olarak gerçekleştirebilmelerine zemin hazırlıyor. Böylece veri kaybıyla alakalı endişelerin tamamı ortadan kalkıyor.

Daha fazla mesaj

VDS sunucuların, fizyolojik sunuculara bakılırsa avantajlarından biri de ihtiyaç hâlinde donanım özelliklerinin değiştirilebilmesi olarak değerlendiriliyor. Fiziksel sunucular için donanım upgrade işlemi, maliyet açısından her firma için altından kalkılabilecek bir yük olamayabiliyor. VDS çözümlerinde ise donanım özelleştirme işlemi, küçük birer paket değişikliği neticesinde yahut doğrudan kiralama servisleriyle gerçekleştirilecek görüşmelere bağlı olarak tamamlanabiliyor.

VDS Satın Al
VDS fiyatları, kaynakların artırımı yada azaltımı neticesinde değişim gösteriyor. Yeni client bilgisayarları bünyesine katan firmalar, küçük maliyet artışlarıyla VDS altyapısını güçlendirme yoluna gidebilirken sunucu gereksinimi muhtelif nedenlerle azalan fakat tamamen sunucudan kopmaması gereken firmalar ise VDS donanım özelliklerini birazcık daha zayıflatarak gider kalemlerini kolayca düşürebiliyor.

Fiziksel sunucularda meydana gelebilecek donanım arızaları, bununla beraber fazlaca büyük mali yükleri, şirketlerin omuzlarına yüklüyor. Buna bir de muhtelif nedenlerle zamanında yapılmayan yedeklemeler de eklenince bu maliyetler, geri dönüşü epey zor olan noktalara ulaşıyor. Donanım garantisi ise VDS sunucuların, fizyolojik sunuculara kıyasla en avantajlı olduğu noktaların belki de başlangıcında geliyor.

VDS satın alanlara verilen donanım garantisi, sunucunun bütün donanım bileşenlerini kapsıyor. Belirlenen arıza neticesinde yetkililer, vakit kaybetmeksizin gerekli olan donanım yenilemelerini gerçekleştirerek sunucunun çalışır hâle gelmesini olası kılıyor. Yedekleme konusunda birden fazla opsiyon sunan VDS server çözümleri, yaşanması muhtemel veri kayıplarını da bu sayede engellemiş oluyor.

Şirketlerdeki fiziksel sunucuların getirebileceği iş ve güvenlik yükünden kurtulmak isteyen firmalar, VDS sunuculara yönelebiliyor. Ancak başta IT yöneticileri ve firma yetkilileri, geçiş sürecinin nasıl işleyeceği konusunda fikir sahibi olamadıkları için geçiş işlemini erteleyebiliyor. VDS sunucu kiralayan şirketler, ücretsiz olarak fizyolojik sunucudan VDS’e geçiş desteği sağlıyor. Bu sayede veri kaybı şeklinde istenmeyen durumlar tamamen ortadan kalkıyor.

VDS Sunucularla Neler Yapılabilir?
Donanımsal ve yazılımsal bakımdan kullanım deneyimi noktasında fiziksel sunuculardan değişik bir yanı bulunmayan VDS sunucular, doğrudan doğruya idareci/administrator yetkisi sağlamış olduğu için bireylerin ve şirketlerin gereksinimleri çerçevesinde şekillendirilebiliyor. Özellikle Windows Server ailesi işletim sistemleriyle güçlendirilen sunucular, IT sorumlularına, işletim sistemi ve yazılım yapılandırması sürecinde, çok fazla esneklik sunuyor.

Standart bir bilgisayarda yürütülemeyecek düzeyde yüksek sistem gereksinimlerine sahip araçlar, web uygulamaları VDS server çözümlerinde çalıştırılabiliyor. Bireysel ve kurumsal elektronik posta hizmetleri ve oldukca sayıda kullanıcının erişim sağlayacağı internet uygulamaları, VDS sunucularda barındırılabiliyor. Şirketlerin kuruluş içi kontakt araçları ve muhasebe uygulamaları; güvenlik, performans ve bereketlilik doğrultusunda VDS sunucularda yürütülebiliyor.

Yüksek hızda internet altyapısına haiz firmalar, geniş kapasiteli ve hızlı depolama birimine sahip VDS server çözümleri kiralayarak kuruluş içerisindeki masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla birlikte parlak zeka cihazların yedekleme işlemlerini yapabiliyor. Donanım bazında sanallaştırıldığı için dışarıdan yetkisiz kimsenin erişemeyeceği veriler, devamlı güvende kalıyor ve gereksinim duyulduğu takdirde ilgili veriler, yine yedeklenebiliyor.

Bireysel VDS sunucu kiralama işlemlerinde ise kullanım senaryoları, sunucunun sağlamış olduğu donanım gücü ve kullanıcıların hayal kuvvetleriyle sınırlanıyor. Güçlü bir bilgisayara gereksinim duyan ve hazırladığı projeleri böyle bilgisayarlarda test etmek isteyen öğrenciler, kendini sanal sunucular üstünde geliştirmek isteyen Junior IT teknikerleri ve daha pek oldukça teknoloji tutkunu, gereksinimleri doğrultusunda kendilerine uygun VDS paketlerini seçebiliyor.

VDS kiralama tutarları, sunulan donanım ve yazılım desteğinin maliyetleri doğrultusunda ve genellikle döviz üzerinden hesaplanarak belirleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking