ÜlkeKültür.com

Ünlü ekonomist: “Çin-Hindistan iş birliği, doların hegemonyasını sonlandırabilir”

0 170

BRIC kavramının babası olarak kabul edilen İngiliz ekonomist Jim O’Neill, günümüz dünyasının “Amerikalılaştırma’dan bıktığını ve farklı siyasi rejimlerin bir ortada var olabilmesine müsaade verilmesi gerektiğini” belirtti.

Jim O’Neill, FT’ye verdiği demeçte, Çin ve Hindistan’ın önemli bir fikir birliği sağlaması durumunda ABD dolarının hegemonyasının sona erme sürecinin hızlandırılabileceğini tabir etti. O’Neill, İngiltere Hazine Bakanlığı vazifesini üstlenmiş olup 2001 yılında BRIC kavramını ortaya atarak BRIC ülkelerinin dünya ekonomisindeki hissesinin büyük ölçüde artacağını öngörmüştü ve BRIC kavramının babası olarak anılıyor.

Financial Times gazetesinde yer alan bir makalede, bu kavramın yatırımcılar ve karar vericilerin bilgi yapısını yine şekillendirdiği ve globalleşme sürecinin gelişmekte olan ülkelerin yükselişine yanlışsız kaydığı belirtilmişti. Jim O’Neill, ABD dolarının hegemonyasının sonsuza kadar korunamayacağını ve insanların farklı kültürler, siyasi inançlar ve rejimlerin bir ortada yaşayabileceği bir dünyayı görmek istediklerini tabir etti.

Henüz tam aksi dolarizasyon gerçekleşmese de BRICS ülkelerinin doların hegemonyasına meydan okuyabileceğini ekledi.

Kaynak: Çin Memleketler arası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!