ÜlkeKültür.com

Elon Musk, koronadan sonra birinci defa Çin’e gitti

0 122

Amerikalı elektrikli araba üreticisi Tesla’nın işvereni Elon Musk, Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ile Pekin’de yaptığı görüşmede, Çin’deki faaliyetlerini geliştirme dileğini lisana getirdi. Çin’e korona salgınından sonra birinci sefer giden Elon Musk, sahibi olduğu Tesla’nın, Çin’deki üretiminin kapsamını daha da genişleterek sürdüreceğini açıkladı.

Tesla, Nisan ayında Şanghay’da yeni bir akü fabrikası kuracağını açıklamıştı.

Söz konusu tesis, başlangıçta yıllık 10 bin mega akülük bir kapasiteye sahip olacak ve 2024 yılının ikinci üç aylık periyodunda üretime başlayacak. Bu fabrika, üretimine 2019 yılında başlanmış olan Tesla mega tesisinin çabucak gerisinde, Çin’in doğusunda yer alan finans merkezindeki ikinci Tesla tesisi olacak.

Yatırım şirketi Wedbush Securities uzmanları Tesla’nın, kendisi için çok yararlı bir ortam oluşturmaya devam eden Çin’de genişlemeyi sürdürmeye ısrarlı biçimde odaklandığını belirtiyor. Çin Binek Otomobilleri Üreticileri Birliğine nazaran elektrikli ve hibrit araçların satışı, 2022 yılında ikiye katlandığı üzere piyasada tüm sürümü yapılan araçların dörtte birinden fazlasını oluşturuyor.

Dünyanın en büyük araba pazarı olan Çin’de, elektrikli araçlara hem hükümetin takviyesi hem de tüketicilerin gitgide artan ilgisi Çin şirketlerine iç pazarda hâkim olma imkanı sağladı. Bu bağlamda Tesla, elektrikli araç satışlarında dünya birincisi olmayı sürdürmekle birlikte Çin markaları da son yıllarda önemli bir popülarite patlaması yaşadı.

Nitekim elektrikli araç piyasasında başı çeken markalardan olan Çin araba üreticisi BYD, geçtiğimiz Mart ayı sonunda 2022 yılı net kârının yıl bazında beş katına çıktığını açıkladı. Bu ortada Tesla, satışlarında önemli bir artış olmasına rağmen fiyatlarını düşürmesi nedeniyle net karında bir ölçü gerileme kaydetti.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi