ÜlkeKültür.com

Kripto para piyasalarında düşüş eğilimi ABD borç tavanı gelişmeleriyle hızlandı

0 138

Investing.com – Kripto para piyasaları, hafta boyunca devam eden düşüş eğiliminde bugün satışların hızlanmasıyla haftalık kayıplarını artırdı.

Bitcoin, Asya seansında satış baskısının artmasıyla %2 gerileyerek günün birinci saatlerinde 27.000 doların altını test etti. Avrupa süreç saatlerinde girildiğinde 27.000 dolar bölgesinde dayanak bulan Bitcoin, son saatte 27.100 dolar düzeyinde yatay hareket etmeye başladı. 

Ethereum, bu hafta Bitcoin’den daha dirençli bir performansla devam etmesine karşın satış baskısından kurtulamadı. Ethereum, bugün %1,5’in çabucak üzerinde düşüşle 1.870 dolardan süreç görmeye devam ediyor.

Piyasa yorumcuları, riskli piyasalardaki fiyatlamaların hâlâ ABD’nin borç tavanı gelişmelerine bağlı olarak formlandığı konusuna değiniyor. Borç tavanı muahedesinin bugün ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’da oylandıktan sonra kabul edilmesi bekleniyor. Akabinde ABD hazinesinin bono ihracıyla dolar likiditesini çekme ihtimali piyasa gözlemcileri tarafından kripto piyasalarında kısa vadeli düşüşlere neden olabileceği görüşünü öne çıkarıyor.

Diğer yandan bu hafta yayımlanacak olan kıymetli makroekonomik bilgiler ortasında ABD Tarım Dışı İstihdamı yakından takip edilecek. Ülkede iş gücü piyasasının yeterli performans göstermeye devam etmesi enflasyon düşüşüne yönelik baskı olarak görüldüğünden Fed’in faiz artırımına düşük oranlarla da olsa devam edebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Bitcoin, 2023’de birinci sefer ayı ekside kapatmaya hazırlanıyor 

Tüm bu makroekonomik gelişmeler ışığında kripto paralarda satış baskısı tesirini sürdürmeye devam ediyor. O denli ki Bitcoin, Mayıs ayı sonuna gelindiğinde mevcut düzeylerde bir kapanış gerçekleştirirse bu yıl birinci sefer bir ayı ekside kapatacak. Bitcoin, yılbaşından bu yana %87 oranında bedel artışı kaydettikten sonra Nisan ayında görülen 31.000 dolar doruğu sonrası düzeltmeye girdi. 

Sonuç prestijiyle BTC, Nisan ayındaki %2,7 oranındaki kısmi çıkar sonrası Mayıs ayında 27.000 dolar hududunda hareket ederken %7 oranında düşüşe sahip.

En büyük 10 kripto parada genel düşüş eğilimi görülürken XRP, 0,5 dolar üzerinde kalmayı sürdürerek günlük %1’e yakın kısmi kıymet artışıyla piyasadan olumlu ayrışmaya devam ediyor. XRP, ayrıyeten haftalık bazda %10’un üzerinde bedel artışıyla da piyasa bedeli yüksek kripto paralardan ayrışmaya devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!