ÜlkeKültür.com

Dolar/TL’de yükseliş sürüyor: Dolar 21 TL düzeyine yanlışsız hareketlendi

0 162

Investing.com – Dolar/TL paritesinde bu hafta üst taraflı ivme sürat kazanırken parite, milletlerarası piyasalarda 21 TL düzeyini test ederek yeni rekor düzeyini belirledi.

Dolar/TL’de üst istikametli volatilitenin akabinde parite sabah saatlerinde 20,7 TL düzeylerinde el değiştirmeye başladı. Doların TL karşısında memleketler arası piyasalarda yükselişiyle birlikte Kapalıçarşı kuruyla oluşan makasın da azaldığı görüldü.

Dolar endeksi, dün aylık doruğunu kaydetse de endeks, hafta başından bu yana ABD’de borç tavanı krizinin büyük ölçüde aşılmasıyla artan risk iştahına bağlı olarak yükseliş ivmesinde zayıflama kaydetti. Fakat doların TL karşısında bedel kazanmaya devam ettiği görülüyor.

Euro/TL paritesi de yükselişine devam ederken euro kuru kısa bir müddet 22,54’e kadar yükseldikten sonra sabah saatlerinde 22,2 düzeylerinde süreç görüyor. 

Yurt içinde seçim gündeminin geride kalmasının akabinde paritede yükseliş hızlanırken piyasada gözler yeni kabineye ve iktisat siyasetinde nasıl bir yol izleneceğine çevrilmiş durumda. 

Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha evvel uzun yıllar iktisat idaresinde yer alan Mehmet Şimşek ile görüşme gerçekleştirdi. Şimşek’in yeni kabinede yerini alabileceği görüşünün tartı kazanmasıyla piyasalara hareketlilik gelirken Borsa İstanbul, bankacılık endeksi öncülüğünde süratli bir yükseliş kaydetti.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!