ÜlkeKültür.com

Türkiye’de yeni hükümetin çözmesi gereken en büyük problemler ne? S&P Yöneticisi anlattı

0 163

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un EMEA Ülke Notları Yöneticisi Frank Gill misyona gelecek yeni hükümetin çözmesi gereken en kıymetli problemleri denetimden çıkan enflasyon, yüksek cari açık ve döviz rezervlerinin zayıflığı olarak sıralarken, iktisattaki mevcut dengesizliklerle büyüme suratının sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Ekonomi Gazetesi’ne konuşan Gill, “Yabancı yatırımcılar için hem yatırımlarının yüksek getiri sağlaması hem de öngörülebilir bir düzenleyici çerçevenin bulunması değerlidir. Ortodoks siyasetlere geri dönülüp dönülmeyeceğini kestirmek sıkıntı. Mali açıdan harcamaların kısılmasını bekliyoruz, lakin bu mahallî seçimlerin sonrasına bırakılabilir.” dedi.

Gill, Şubat ayında yaşanan sarsıntılardan etkilenen bölgeleri yine inşa etmek için değerli ölçüde finansmana muhtaçlık duyulduğunu, lakin bu finansmanın nereden geleceğinin aşikâr olmadığını söyledi. İhracat uygun performans gösterse de buradan elde edilecek gelirin döviz rezervlerini yerine koymak için kâfi olmayacağını savunan Gill bu yıla ait büyüme iddialarının yüzde 2,1 olduğunu, birinci çeyrekteki güçlü büyüme nedeniyle kestirimlerini yakın vakitte gözden geçireceklerini de tabir etti.

Soru: Türkiye’nin gelişmiş iktisatların ilgisini, yatırımlarını çekebilmesi için ne gerekiyor?

Soru: Yeni iktisat idaresi vazifeye geldiğinde öncelikle çözmesi gereken problemler hangileri? Ortodoks siyasetlere geri dönüleceğini düşünüyor musunuz?

Soru: Sizce önümüzdeki aylarda Türkiye’ye döviz girişinde artış olur mu?

Soru: Global iktisadın yavaşladığı bir ortamda ihracat kâfi döviz getirebilir mi?

2024 için büyüme beklentisi yüzde 2,8

Soru: Bu yıl Türkiye için büyüme ve enflasyon varsayımlarınız neler?

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking