ÜlkeKültür.com

Tüketici itimadında yükseliş var lakin inanç az

0 0

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim tesirlerinden arındırılmış tüketici inanç endeksi, kasım ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 0,6 oranında arttı.

Toparlanmanın temelinde bir yıl sonrası için optimist ekonomik beklentiler var. Lakin Tüketici İnanç Endeksi hala 100,0 sonunun ve geçen yılki faiz indirimi başlangıç düzeyinin altında.

Ekim ayında 76,2 olan endeks, kasım ayında 76,6’ya yükseldi. Endeks, haziran ayından bu yana yükselişini sürdürüyor.

Mevsim tesirlerinden arındırılmış tüketici itimat endeksi, Kasım 2022

Mevcut periyotta hanenin maddi durumu endeksi ekimde 57,5 iken kasımda yüzde 1,5 artışla 58,3’e yükseldi.

Gelecek 12 aylık periyotta hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise ekimde 76,2 iken kasımda yüzde 0,5 azalışla 75,8’e geriledi.

Ekimde 77,9 olan gelecek 12 aylık periyotta genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3,4 artışla bu ay 80,5 oldu.

Gelecek 12 aylık devirde sağlam tüketim mallarına harcama yapma fikri endeksi ise ekimde 93,1 iken kasımda yüzde 1,2 azalışla 91,9 olarak kayıtlara geçti.

Tüketici inanç endeksinin 100’den büyük olması tüketici inancında optimist durumu, 100’den küçük olması ise kötümser durumu gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya